Kam si sa stratila, politická satira?

Autor: Elena Antalová | 17.2.2015 o 18:30 | Karma článku: 5,39 | Prečítané:  931x

U pánov Chromíka a Liptáka ide skôr o čaro nechceného. 

Satira je útočný a bezohľadný výsmech spoločnosti a ľudského života. Úrodnú pôdu nachádza v úpadkových dobách a generačných bojoch a pri výmene politických špičiek. Ak však nazrieme do našej minulosti, nemáme sa veľmi čím chváliť.

Existoval na Slovenku veľmi smutný a nepochopený muž menom Jonáš Záborský, najskôr evanjelický, potom katolícky kňaz (3.2.1812 Záborie - 23.1.1876 Župčany) a z dnešného pohľadu sa javí ako tragikomický jeho  spor so Štúrovcami (bol to Štúrov spolužiak), kvôli spisovnej slovenčine. Už výlučne tragický je Záborského pocit opustenosti a akejsi odstrčenosti spomedzi vtedajších literátov - revolucionárov.

"Nemá zásluhy ten, kto nemá šťastia. Z tých istých žriedel vážená história vypadne celkom ináče, keď ich upotrebia ľudia rozličných zásad a náklonností..." Silný pocit krivdy ho prenasledoval až do smrti. Také sú osudy slovenských géniov. 

Záborský bol prozaik, básnik, dramatik, historik a novinár a, samozrejme, teológ.

V roku1994 nakrútil režisér  Martin Kákoš TV film Národný hriešnik, v ktorom titulnú postavu Zábortského stvárnil Marián Gaišberg. Vďaka Bohu a vtedajšej STV aj za to.

V tých časoch nastala na Slovensku  zlatá éra politickej satiry, veď do deväťdesiatych rokov  sa o satire príliš hovoriť nedá, skôr o viac či menej vydarenom humore (ani L+S nepovažovali svoju tvorbu za politickú satiru, za takú ju, po predstavení v pražskom Semafore označil pán Werich, ale, prirodzene, už skôr).

Čas aj televíznej politickej satiry nastal v časoch, keď sa už mohlo poukazovať na chyby politikov. "Odrazu sa mohla robiť politická satira"- spomína Rasťo Piško. "To bola absolútna novinka. Iste, aj predtým sa hovorili vtipy na Brežneva, ale len v krčme."

Mnohé, vydarené aj menej vydarené televízne satirické  tituly mali veľký divácky ohlas. Na večery Milana Markoviča, stratené v nenávratne, môžeme už len s nostalgiou spomínať. Skrúcaný a Noga prišli s Apropo TV, Vox populi, Telecvoking a neostáva, len sa pýtať: Chýbajú  RTVS podnety a inšpirácia? Lebo programy súkromných TV možno len akceptovať. Alebo vypínať.

Kam si sa stratila, politická satira? Lebo záblesky smiešnosti v súvislosti s pánmi Chromíkom či Liptákom možno považovať len za čaro nechceného.

Kde sa deje chyba?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Pixar nikdy nedobehneme, ale máme iné prednosti, hovorí autorka Lichožrútov

Drž sa ľudí, ale drž sa od nich ďalej! Pravidlo jeden pre ponožkožrúta.

ŠPORT

Predviedol sólo od polovice ihriska. Weiss strelil v Katare krásny gól

Slovenský reprezentant strelil svoj desiaty gól v prebiehajúcej sezóne a patrí k najlepším kanonierom súťaže.

KOMENTÁRE

Ktorý Boh mohol toto dopustiť? (Píše Michal Havran)

Súčasná politická teológia opustila aristokratické predstavy o politickom mesiášovi.


Už ste čítali?