"Ty ich všetkých prekonáš..." Povedal vraj Ježiš Judášovi.

Autor: Elena Antalová | 2.4.2015 o 23:35 | Karma článku: 2,78 | Prečítané:  905x

"Odstúp od ostatných a ja ti prezradím záhady kráľovstva".

Novopreložené Judášovo evanjelium začína slovami "Tajná správa o zjavení, ktoré Ježiš oznámil v rozhovore s Judášom Iškariotským". V kľúčovej pasáži Ježiš hovorí Judášovi: "Ty ich všetkých prekonáš". Podľa odborníkov toto naznačuje, že Judáš pomôže Ježišovi oslobodiť jeho ducha zbavením sa fyzického tela. "Odstúp od ostatných a ja ti prezradím záhady kráľovstva," povedal Ježiiš, zvýrazniac tak Judášovu špecifickú rolu. "Hľa, bolo Ti povedané  všetko. Pozdvihni svoj zrak k oblaku, k svetlu, ktoré ho obklopuje a k hviezdam, ktoré ho ožarujú. Hviezda, ktorá svieti na cestu, je tvojou hviezdou."

Text vôbec nespomína ukrižovanie či Ježišovo zmŕtvychvstanie. Podľa National Geografic autor knihy Judášovo evanjelium veril, že jedine Judáš Iškariotský pochopil skutočný význam Ježišovho učenia.

Čo hovoria známejšie fakty?

Ak za nespochybniteľné informácie považujeme evanjeliá Matúša, Marka, Lukáša a Jána, ktoré obsahujú zapísané ústne ohlasovanie skutkov a slov Ježiša Krista, a ak budeme trvať na tom, že nemali korektorov a cenzorov a vznikali  rokoch 70, 80 až 90 a Jánovo až v rokoch 80 až 100, pričom boli zaznamenané v gréckom jazyku (!), pripomeňme si, že v nich ide o Judášovu zradu a na jej základe o Ježišovo zajatie.

Judášova zrada podľa Matúša:

"Nato jeden z dvanástich, Judáš Iškariotský, odišiel k veľkňazom a spýtal sa: -Čo mi chcete dať a ja vám ho zradím?" A vyplatili mu tridsať strieborných. Odvtedy hľadal vhodnú príležitosť, aby ho zradil...

Ježišovo zajatie: Ešte hovoril a hľa, prišiel Judáš, jeden z dvanástich a s ním veľký zástup od veľkňazov a starších z ľudu s mečmi a kyjmi. Jeho zradca im dal znamenie a povedal: "Ktorého pobozkám, ten je, toho chyťte!" A hneď pristúpil k Ježišovi a povedal "Buď pozdravený, Majstre!" A pobozkal ho. Ježiš mu riekol: -Priateľ môj, čo si prišiel?- Vtedy pristúpili, položili ruky na Ježiša a zlapali ho.

Zajtra, na Veľký piatok: "Ešte aj Jeho smrť nám ukradli!"

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Pixar nikdy nedobehneme, ale máme iné prednosti, hovorí autorka Lichožrútov

Drž sa ľudí, ale drž sa od nich ďalej! Pravidlo jeden pre ponožkožrúta.

ŠPORT

Predviedol sólo od polovice ihriska. Weiss strelil v Katare krásny gól

Slovenský reprezentant strelil svoj desiaty gól v prebiehajúcej sezóne a patrí k najlepším kanonierom súťaže.

KOMENTÁRE

Ktorý Boh mohol toto dopustiť? (Píše Michal Havran)

Súčasná politická teológia opustila aristokratické predstavy o politickom mesiášovi.


Už ste čítali?