"Som za vypožičiavanie kníh...

Autor: Elena Antalová | 5.6.2015 o 17:54 | (upravené 5.6.2015 o 22:26) Karma článku: 4,66 | Prečítané:  714x

Keď človek knihu vlastní, povie si: Prečítaš si to inokedy." Napísal T.G. von Hippel v 19.storočí. Na pána von Hippela si možno spomeniete, keď si pôjdete vypožičať alebo vrátiť knihu do Mestskej knižnice v Karlovej Vsi.

Alebo sa pôjdete len tak prejsť okolo tej nepríjemnej opachy, do ktorej ju kedysi, v časoch tzv.blahobytného socializmu, umiestnili, a to hneď vedľa krčmy. Veď spomienkový optimizmus nepustí!  Ale zdravá prechádzka to nebude ani dnes, v časoch, ktoré ťažko nejako pomenovať. Tam, kde v Karlovke kedysi stáli dedinské domčeky a neskôr ich zničili pre sídlisko, svietievala ešte nedávno v tomto ročnom období oproti onej opache jasnozelená tráva a krášlili ju aj stromy. Už zeleň nesvieti, za plotom stavajú zrejme ďalší nedodržaný sľub predchádzajúcej starostky (SMER) o obmedzení výstavby. Načo zeleň?

Aj Karlovešťania, ktorí si v knižnici knihy nevymieňajú, si však uvedomujú totálne zanedbané prostredie, v ktorom sa táto potrebná kultúrna a vzdelávacia inštitúcia nachádza. Vedľa vchodu do knižnice síce po dlhých desaťročiach pustnutia čata robotníkov pracuje v priestoroch bývalej krčmy, ale bude toto pracovné nasadenie trvalé? A vybudujú užitočný a kultúrny priestor? A kedy?

Knihy...Odkedy odišlo do zabudnutia krátko otvorené kníhkupectvo Lampáš na Dlhých dieloch, okrem Starých gruntov v tejto nemalej mestskej časti kníhkupectva niet. "Keby stačila technická kultúra, majitelia áut, chladničiek a televízorov by mali byť dokonale šťastní" napísal kedysi lekár a spisovateľ, dnes už nežijúci Pavol  Štrauss. Autá pribúdajú, zapĺňajú všetky možné aj nemožné priestranstvá, a ubúda ďalšia a ďalšia zeleň. Karlovešťania, ste šťastní?

Kníhkupectvo, veď aj načo? Knihy sú dnes postrkané vedľa zeleniny v predajniach potravinových reťazcov, v ktorých asi nikto  nerobil zákaznícky prieskum, ale rozhodol, že knihám bude najlepšie medzi mrkvou, cibuľou a kvasenou kapustou. Bol to  nadrozmerný mozog, to je fakt.

A kino? Veď ani to Karlovešťanom netreba. Majú predsa televízne seriály, tie nech si pozerajú. Veď ani naše, slovenské, nie sú na zahodenie. Asi ako mexické a turecké.

A môžu sa pri nich aj navečerať.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Pixar nikdy nedobehneme, ale máme iné prednosti, hovorí autorka Lichožrútov

Drž sa ľudí, ale drž sa od nich ďalej! Pravidlo jeden pre ponožkožrúta.

ŠPORT

Predviedol sólo od polovice ihriska. Weiss strelil v Katare krásny gól

Slovenský reprezentant strelil svoj desiaty gól v prebiehajúcej sezóne a patrí k najlepším kanonierom súťaže.

KOMENTÁRE

Ktorý Boh mohol toto dopustiť? (Píše Michal Havran)

Súčasná politická teológia opustila aristokratické predstavy o politickom mesiášovi.


Už ste čítali?