Od smrti významného Slováka nás delí 85 rokov

Autor: Elena Antalová | 23.7.2015 o 17:49 | (upravené 25.7.2015 o 16:59) Karma článku: 3,55 | Prečítané:  611x

Narodil sa 20.10.1846 v Starej Turej, zomrel v júli 1930 v Bratislave, ako veľmi známy verejný činiteľ, ktorý sa, ešte v prvej ĆSR, aj vo  veku  takmer 84-roch rokov, angažoval ako prívrženec vládnej Liberálnej strany.

Vyštudoval gymnázium a právnickú fakultu v Bratislave a Budapešti. Dvadsať rokov pracoval ako hlavný mestský fiškál (notár), neskôr ho vymenovali za prednostu dôchodkového oddelenia mestského magistrátu v Bratislave. Bol hodnostárom slobodomurárskej lóže a organizátorom verejného a kultúrneho života v meste, písal ideové a politické články, úvodníky, venoval sa aj divadelnej kritike. V rokoch 1883 - 1884 redigoval Pressburger zeitung (Bratislavské noviny). Ovládal, v tých časoch v Bratislave samozrejmé tri  jazyky. Tento, v tých časoch, významný človek uprednostňoval, možno ako spomienku na Budapešť, maďarčinu. Býval výrečným poslancom Uhorského snemu, podobne ako kedysi Ľudovít Štúr. So Štúrovcami ho spájali aj iné skutočnosti, a to rodinného charakteru.

Významný Bratislavčan "má" dnes ulicu v Karlovej Vsi, identifikovať však osobnosť s jeho menom nevedel nikto z Karlovešťanov. Dokonca ani na Miestnom úrade o ňom netušili (bolo to pred tromi rokmi)

Nevedno, či vinohradnícku dedinku niekedy navštívil. Napriek tomu, celkom nelogicky, ale pre tie časy zrejme typicky, premenovali po roku 1992 po ňom jednu z najfrekventovanejších ulíc tejto mestskej časti. Zrejme bolo treba zrušiť Komsomolskú ulicu a vtedajší úradníci a možno aj politici, prisúdili ulicu ruských komsomolcov, jemu. Kedysi "mal" ulicu v centre, kde celý život pôsobil a bola to ulica, ktorá dnes nesie meno Strakova.

Meno muža, ktorý významne ovplyvňoval kultúrny, politický a spoločenský život Bratislavčanov , "zavesili" na nevábnu stenu domu, ktorý sa volá Kultúrny. Cestujúci autobusov 32 a trolejbusov 33 sa s ním môžu zoznámiť počas čakania na spoje.

Jeho meno znie DANIEL MOLEC.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Pixar nikdy nedobehneme, ale máme iné prednosti, hovorí autorka Lichožrútov

Drž sa ľudí, ale drž sa od nich ďalej! Pravidlo jeden pre ponožkožrúta.

ŠPORT

Predviedol sólo od polovice ihriska. Weiss strelil v Katare krásny gól

Slovenský reprezentant strelil svoj desiaty gól v prebiehajúcej sezóne a patrí k najlepším kanonierom súťaže.

KOMENTÁRE

Ktorý Boh mohol toto dopustiť? (Píše Michal Havran)

Súčasná politická teológia opustila aristokratické predstavy o politickom mesiášovi.


Už ste čítali?