Teória relativity v živote Milevy Einsteinovej

Autor: Elena Antalová | 10.11.2015 o 0:18 | (upravené 10.11.2015 o 0:27) Karma článku: 5,50 | Prečítané:  818x

Pred 100 rokmi Albert Einstein oboznámil svet so svojou novou teóriou relativity. Veľkú pozornosť v tejto súvislosti si zaslúži jeho prvá manželka, Srbka MIleva Marić Einsteinová, od narodenia ktorej uplynie v decembri 140 rokov.

Mileva Marić bola matematička a fyzička, ktorá sa dostala ako jediná žena svojej generácie na Polytechniku v Zurichu. Spočiatku ich s Albertom, ktorý bol od nej mladší, spájala láska k fyzikálnym problémom,  dokonca niektorí životopisci tvrdia, že spolupracovala s Einsteinom na teórii relativity, rozhodne však  na prvom mieste bola vzájomná príťažlivosť. Tá milencov po veľkých rodinných trápeniach a po narodení nemanželskej dcéry Liesel, ktorú Mileva porodila v Srbsku, priviedla v roku 1903  do manželského zväzku. Rodičia génia mali k vzťahu, tobôž k manželstvu s Milevou veľké výhrady. Okrem voľnej predmanželskej lásky a narodenia dcérky im najväčšmi prekážalo, že nebola Židovka. Keď sa nadaná študentka vzdala svojej prvorodenej dcéry, o ktorej osude existujú len fámy, Albert sa predsa len zaťal a s Milevou sa oženil. Taký bol začiatok konca nešťastného manželstva.

Mileva sa vzdala kariéry a na géniov pokyn sa stala ženou v domácnosti, ktorej manžel vo voľnom čase dovolil zaoberať sa aj fyzikou. Svojmu svetom obdivovanému Albertovi  porodila ešte dvoch synov Eduarda a Hansa Alberta, o ktorých sa starala sama, partnerov prelietavý génius "unikal k vede pred ubíjajúcou rodinnou každodennosťou" najmä keď jeden zo synov začal trpieť vážnou duševnou chorobou. Rozviedli ich v roku 1919, a vzápätí sa Einstein oženil so sesternicou svojej exmanželky Elsou, jednoduchou ženou, ktorú si nevedel vynachváliť a ktorá mu tolerovala ďalšie milenky. Jeho vetu: "monogamia je neprirodzená" neuvádzajú tak často, ako mnohé Einsteinove slávne a múdre výroky, ale bola to tiež jeho myšlienka. A jeho život.

V roku 1922 Einstein prevzal Nobelovu cenu. V ďakovnej reči síce svoju bývalú spolupracovníčku Milevu nespomenul, ale odovzdal jej finančnú odmenu v plnej výške 1 milión dolárov.

Pani Einsteinová dožívala sama, vraj medzi kaktusmi a mačkami. Roku 1948 ochrnula na polovicu tela a o tri mesiace v Zurichu zomrela.

Pretože nemal kto platiť za údržbu hrobu, krátko po jej smrti ho zrušili.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Pixar nikdy nedobehneme, ale máme iné prednosti, hovorí autorka Lichožrútov

Drž sa ľudí, ale drž sa od nich ďalej! Pravidlo jeden pre ponožkožrúta.

ŠPORT

Predviedol sólo od polovice ihriska. Weiss strelil v Katare krásny gól

Slovenský reprezentant strelil svoj desiaty gól v prebiehajúcej sezóne a patrí k najlepším kanonierom súťaže.

KOMENTÁRE

Ktorý Boh mohol toto dopustiť? (Píše Michal Havran)

Súčasná politická teológia opustila aristokratické predstavy o politickom mesiášovi.


Už ste čítali?