S láskou na ceste k urne (volebnej)

Autor: Elena Antalová | 27.1.2016 o 15:55 | Karma článku: 7,83 | Prečítané:  270x

Ak by z milióna starobných dôchodcov Slovenska volila, povedzme, polovica, teda pol milióna svojprávnych občanov, vraj by, podľa agentúry Focus a podľa Aktualít Sk, vyše 50 % opýtaných, (ktorí  sú rozhodnutí ísť voliť), volilo SMER

Každý tretí starší a starý človek je osamelý. Nie každý vie žiť ako samotár. Navyše, nazdám sa, každý bez rozdielu má v genetickej výbave túžbu realizovať sa, byť užitočný. Nie som si istá, či súčasná spoločnosť umožňuje naplnenie očakávaných predstáv o spoločenskom uplatnení schopných sedemdesiatnikov a vyššie. Takže sa domnievam, že z toľkých žijúcich starobných dôchodcov má šťastie žiť s pocitom spokojnosti a vyrovnanosti možno desatina.

Ak jedinec nemá naplnenú svoju predstavu spokojnej staroby v súkromnom živote a nevie alebo nemôže si vytvoriť podmienky konkrétneho uplatnenia v kontakte so "svetom", hľadá aktivity, ktoré by mu pomohli v rámci možností plnohodnotne žiť. Ak to nejde inak, vytvorí si  predstavu aspoň čiastočnej sebarealizácie v kontakte so súčasnými dejmi vo svojom okolí (v spoločnosti).  Stačí, ak sa vyskytne osoba, ktorá dokáže "vybudiť" jeho záujem a stane sa jej obdivovateľom a bezmedzným zástancom. S overenou skúsenosťou (Mečiar)  je to predovšetkým záležitosť  ženského dôchodcovského zastúpenia, v ženách býva túžba po citovej viazanosti k "ideálu" intenzívnejšia. Ak osamelé ženy nestretnú "hrdinu" svojich snov v súkromí, a nájdu ho vo verejnom živote, naplní ich konečne pocit satisfakcie.

Otázka výberu "hrdinu" súvisí s genetickou výbavou voliča, s jeho vzdelaním, skúsenosťami a charak-terom.

"Ideálne" je, ak ON, zidealizovaný "hrdina" pozitívne zareaguje (a ON to robí rád). Naplní tak predstavy roztúžených jedincov k  niekomu patriť. Splní im virtuálny sen, že vzťah je obojstranný a onedlho je z vymysleného hrdinu poloboh.

Cestu k ich srdciam má otvorenú.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Pixar nikdy nedobehneme, ale máme iné prednosti, hovorí autorka Lichožrútov

Drž sa ľudí, ale drž sa od nich ďalej! Pravidlo jeden pre ponožkožrúta.

ŠPORT

Predviedol sólo od polovice ihriska. Weiss strelil v Katare krásny gól

Slovenský reprezentant strelil svoj desiaty gól v prebiehajúcej sezóne a patrí k najlepším kanonierom súťaže.

KOMENTÁRE

Ktorý Boh mohol toto dopustiť? (Píše Michal Havran)

Súčasná politická teológia opustila aristokratické predstavy o politickom mesiášovi.


Už ste čítali?