Posledný prípad zo štrnástich mordov alebo Vražda omylom

Autor: Elena Antalová | 24.2.2016 o 22:30 | Karma článku: 4,32 | Prečítané:  728x

Keď výnimoční herci excelujú v dobre napísaných detektívkach, spomeniete si na Poirota, Colomba alebo na Vraždy v Midsomeri. Možno aj na Políciu Modrava, Vraždy v kruhu či 12 znamení zverokruhu z českých televízií.

Scenárista Jan Malinda a profík kriminalista Josef Mareš pripravili s televíznym štábom pod vedením dramaturgov a režisérov (aj slovenským  Petrom Bebjakom a kameramanom Martinom Žiaranom) projekt, ktorý po štrnásť večerov vždy v pondelok  "privádzal" na obrazovky ČT 1 kriminalistov v podaní siedmich z najkvalitnejších českých hercov súčasnosti. Polívka, Vetchý, Hanuš, Blažek, Stach, Vladyka a Chmela v štrnástich príbehoch seriálu Prípady 1.oddelenia zosobňovali detektívov tak vierohodne ako by doteraz nikoho iného ani nehrali.

Prvé oddelenie je elitný útvar, ktorý dosahuje 95 percentnú objasnenosť trestných činov na území Prahy a viaceré epizódy mohli byť divákom povedomé z priebežných informácií o upozorneniach na jednotlivé trestné činy  (vraždy) v masmédiách v čase, keď sa udiali.

Úspech Prípadov 1. oddelenia spočíva v kvalitných Malindových scenároch a dokonalej znalosti prostredia aj vyšetrovacích metód Josefa Mareša (v súčasnosti vraj šéfuje na "vraždách") plus človečine hercov. Okrem nespochybniteľného hereckého majstrovstva Polívku, Vetchého, Vladyku a Blažka, napríklad na slovenských obrazovkách menej známy Miroslav Hanuš "predviedol" prototyp samoľúbeho šéfa tak presvedčivo, že ho divák v jeho "boji" s Vetchým (major Kozák) začal takmer nenávidieť! Igor Chmela (z Danglovej českej Partičky) bol presvedčivým typom byrokratického policajného úradníka a takisto menej známy Petr Stach si diváka, okrem presne zahraného cholerického kriminalistu, "kúpil" nádherným hlasom, aký sa len tak nepočuje.

Nebolo by prekvapujúce, keby Prípady 1.oddelenia získali ocenenie na odovzdávaní Českých levov večer 5. marca v priamom prenose.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Cibulková: Mohla som sa zlomiť, no hodila som to za hlavu

Dominika Cibulková sa pri premiére na turnaji Masters prebojovala do semifinále. Stačilo jej na to jedno víťazstvo nad Simonou Halepovou.

SVET

Čechov pobúrila Prima. Zľakla sa Zemana a zastavila Krausa

Odmietla odvysielať reláciu Jana Krausa, v úvode ktorej kritizujú Zemana.


Už ste čítali?