reklama

Asexuálny literárny príbeh a zrušená autorka

Dievčenský román Olginé omyly (áno, Olginé) vyšiel v roku 1948  v Nakladateľstve E.Strelca v Piešťanoch. Napísala ho česká autorka Eva Marešová a jej autorstvo a osud sú oveľa zaujímavejšie ako onen banálny dievčenský románik.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Na záložku nemenovaný redaktor, možno sám pán Strelec, okrem iného napísal: "Prirodzeným tempom sa rozvíja dej nekonečne milý a radostný. Útrapy študentky, ktorá na prahu dievčenstva bojuje proti zaznávanému citu - láske - opisuje autorka sviežo a pútavo. Čitateľky budú dychtivo očakávať rozlúštenie romániku statočnej študentky Oľgy"

Príbeh: Študentka sa zaľúbi do profesora matematiky. Peripetie jej vzťahu zaberajú celú románovú plochu, ktorú uzatvára prvý bozk..

Epilóg: Šťastný profesor vyučuje, šťastná Oľga sa denne prechádza pred školou s kočiarikom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

(S rovnakými literárnymi kvalitami sa môžeme stretnúť aj vo viacerých súčasných dielkach slovenských autoriek, ktoré síce bozkom nekončia, ale začínajú a pokračujú sexuálnymi exhibíciami, ich variáciami a kombináciami a nespočetnými orgazmami. Do povinného čítania nepatria a proti gustu žiaden dišputát).

Autorstva Evy Marešovej je oveľa zaujímavejšie.

Narodila sa 21.júla 1900 v Prahe ako Vladimír Watzke. Pán Watzke sa stal úradníkom, ktorý si privyrábal písaním pod množstvom pseudonymov. Podľa žánru budúcej knihy. Do roku 1945 ich napísal viac ako sto. Získal aj literárne ocenia, no po roku 1945 ho obvinili z kolaborácie s Nemcami za autorstvo kníh Hrdinovia severu a Lietalo nad Afrikou. Musel sa s rodinou vysťahovať do Žatca a s písaním skončil.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ešte dva roky vypomáhal ako dramaturg v Divadle v Kladne, neskôr ho zamestnali vo Zväze mládeže v kultúrnom oddelení Družstva pestovateľov chmeľu!

Jeho dievčenský román, čo vyšiel na Slovensku u pána Strelca ako Olginé omyly, napísal pre Vydavateľstvo Zmatlík a Palička pod názvom Hančiny omyly v roku 1937, aby ho o 11 rokov vydali v Piešťanoch, kde meno Hanči asi nebolo populárne. (Osudy vydavateľov po znárodnení nie sú známe).

Na titulnej strane slovenského vydania sa usmieva krásna herečka Dagmar Frýbortová, známa z desiatky známych českých filmov, ale najmä ako Věra zo známeho filmu podľa predlohy Karla Poláčka (zabili ho nacisti) Hostinec u kamenného stolu. Frýbortová skončila po komunistickom prevrate po protekcii ako uvádzačka v Divadle hudby (otec uväznený ako triedny nepriateľ). 18.mája uplynú štyri roky od jej smrti. Odišla ako 86 ročná neznáma vdova (Kopecká, také bolo priezvisko jej manžela).

Elena Antalová

Elena Antalová

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  598
  •  | 
  • Páči sa:  3 905x

Autorka mnohých, aj ocenených, rozhlas. hier a dramatizácií, poviedok a pásiem, tiež TV a film. projektov. Kedysi redaktorka kultúry. Bývalá členka Rozhlasovej rady. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu