Zlatá lýra v smetiach

Autor: Elena Antalová | 29.9.2016 o 14:15 | Karma článku: 4,25 | Prečítané:  800x

"To jsou paradoxy", povedal by posledný z našich spoločných  prezidentov aj v súvislosti so vznikom 10 dielneho seriálu, ktorý uvádza RTVS (dvojka) aj česká tv art. Prvotný impulz totiž dramaturg  Zlatej lýry našiel v smetiach.

Keď sa pred rokmi viezol rozhlasový hudobný dramaturg Robert Valovič vo výťahu s pracovnou čatou, ktorá mala zlikvidovať nepotrebné "papiere" z archívu Pavla Zelenaya, zaujali ho škatule, plné pre rozhlas akiste nezaujímavých spisov. Dramaturg požiadal likvidátorov, aby mu dovolil do jednej nazrieť.

Šťastný okamih! Možno to spôsobila paradoxná náhoda, prvoplánovo idúca po zmysle veci. V tomto prípade po zmysle pracovnej náplne hudobného dramaturga objavovať poklady minulosti svojej profesie, predovšetkým poklady hudobné a spevácke.

Pretože v "smetiach" na vyhodenie objavil aj vzácne, dokonca tajné dokumenty, signalizujúce, kto všetko a z akých postov sa o podceňovaný pop music žáner zaujímal. Príčina bola jasná: nedovoliť vnášať do radostnej súčasnosti konca šesťdesiatych a začiatku sedemdesiatych rokov akékoľvek pochybnosti. Nijaké dvoj a trojzmysly.

Súčasným mladým ľuďom, ktorí o vtedajšej dobe vedia málo alebo takmer nič, bude pripadať nezmyselné, prečo kohosi z najvyšších miest zaujímalo, z ktorej strany vanie Mistrál a či Rozprávkový dom nekonzultovala autorka textu s, nebodaj, "architektom" zo Západu, prípadne, komu presne bola adresovaná pesnička Hej, páni konšelé! Rekviem  už bol jasný prieser a slová, ktoré interpretoval v Písni o mé zemi Karel  Černoch, dožrali straníckych papalášov do takej miery, že si chlapec 6 rokov nepípol!

Aj taká bola Lýra.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Krv na kancelárskom papieri. Slovenské krimiseriály sú mimo

Prečítajte si dôvody, prečo sa na naše krimi nedá pozerať.

PLUS

Úder z neznámeho sveta. Ako vnímali križiacke výpravy moslimovia

Veľká vojna z pohľadu nepriateľa Európy.

KOMENTÁRE

Popularita schránok je globálna, rozšírenejší nie je ani facebook

Rast slovenských offshorov nápadne koliduje s nástupom eurofondov.


Už ste čítali?