Rozšírme rozsah svojho súcitu

Autor: Elena Antalová | 9.10.2014 o 17:29 | (upravené 9.10.2014 o 22:17) Karma článku: 3,92 | Prečítané:  305x

Človek je časť celku, ktorému vravíme “vesmír”, časťou obmedzenou v priestore a čase . prežíva svoje ja, svoje myšlienky a pocity ako niečo oddelené od ostatných, čo je akousi optickou ilúziou jeho vedomia. táto ilúzia je pre nás akýmsi väzením, ktoré nás obmedzuje na naše osobné túžby a lásku k niekoľkým najbližším ľudom. našou úlohou je oslobodiť sa z tohto väzenia tým, že rozšírime rozsah svojho súcitu, aby zahŕňal všetky živé tvory a prírodu v jej kráse.                                                                                                   Albert Einstein

 

Zo všetkých strán počúvame o nedostatkoch, ktoré nás obklopujú a zasahujú nám do života. Je však  naivné domnievať sa, že Ľudská  spoločnosť môže byť ideálna, nikdy nebola a nebude. Vždy na každom kúsku našej planéty žili tí, ktorí panovali a tí, ktorí slúžili. Vždy  panovala taká či onaká politická alebo náboženská garnitúra a väčšina tzv. ľudu ju, či už z donútenia , ale  ponajviac z nevedomosti, akceptovala.  Občas sa však v ľudských spoločenstvách, bez ohľadu na vonkajšie súvislosti,  vyskytli jedinci, ktorí Tvrdohlavo ohlasovali nepoznané.  Ľudia však obvykle o “novoty” nejavia záujem,  príkladov  je neúrekom. najznámejším je nesporne príbeh Ježiša zvaného aj Nazaretský, ktorý má dnes, po dvoch tisícročiach,  dve miliardy vyznávačov a nasledovníkov.  Je to fascinujúci príbeh o slobode rozhodovania, ak ho berieme s rozmyslom, a hlavne bez nenávisti k názorom, ktoré nekorešpondujú s našimi.  Keď som stála na námestíčku v Assisi pred domom  bohatého  obchodníka s látkami, pána Pietra di Bernardone, žijúceho na začiatku druhého tisícročia po Kristovi, v duchu som videla pred sebou šokovaných obyvateľov mestečka, neschopných pochopiť, že sa  Giovanni Battista Bernardone- jeho mladý syn -  slobodne a verejne vzdáva otcovho bohatstva a nezávisle nahý  odchádza za svojím snom. Volí živorenie  v chudobe až biede a dôsledky svojho rozhodnutia  napĺňa  celým svojim  životom a smrťou. Hej, je to ten, čo sa “rozprával s vtákmi”.  poznáme ho pod menom František z Assisi.

 

A čo my, ľudia tretieho tisícročia? Nie sme tu iba  pre “rezne,  pivo a sex”?  

 Akoby nikde neukotvení citovo strádame, duchovne živoríme, akosi sa nedokážeme tešiť z drobných každodenností, vtesnať sa do priestoru bytia, aké sme si vybrali. alebo nám ho určili? Kto? Pre aký zmysel? Spoločnosť, v ktorej žijeme, nám to vymýšľaním rôznych pseudokonfliktov nielenže neuľahčuje, ale často  nedá ani pokojne dýchať.  

Hľadáme  vnútorný pokoj.  Kladieme si otázky, na ktoré nedostávame od kompetentných povolaných   hodnotovo poctivú odpoveď. Teoretizujú o láske, ale  v praxi príliš často vyvolávajú nepokoj. Ježišove vízie nedocenili náboženskí predstavitelia ani v prvom, ani v dvadsiatom prvom storočí.  

Pritom by stačila troška toho Jeho ľudského súcitu.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Dcéru našla v nemocnici so zlomenou nohou. Tvrdia, že si to urobila sama

Po odbere krvi ostala mesačnej Liliane modrina na päte a zlomená stehenná kosť.

DOMOV

Plavčan zostane ministrom do konca augusta

SNS neodpovedala, či je za otáľaním vyčkávanie na koaličnú radu.

BRATISLAVA

Už je známe, čo všetko vyrastie na mieste bývalého PKO

Na Dvořákovom nábreží bude pokračovanie River Parku.


Už ste čítali?