Aj udavač z Kariotu by sa zapýril

Autor: Elena Antalová | 28.11.2014 o 16:27 | Karma článku: 6,75 | Prečítané:  804x

"Dal by Boh, aby sme si zachovali mravnú úctu k našim historickým hodnotám, k človeku, jeho slobodám, právam i prirodzeným potrebám" - Ivan Gašparovič v novoročnom prezidentskom príhovore roku 2005.

"Každý človek, skupina ľudí, ľudia určitého náboženského vyznania alebo národ, ktorý verí, že práve on našiel tú správnu cestu, sa cíti nadradený ostatným, ktorí jeho názor nezdieľajú... potom môže výrazne manipulovať s ostatnými ľuďmi, spoločenstvami a národmi". Richard Gordon: Tajomstvo ľudského osudu.

Muž z Kariotu je nám všetkým dobre známy Judáš, ten, ktorý, podľa evanjelií zradil svojho Učiteľa. Kariot je vraj miesto, odkiaľ pochádzal, Iš znamená Muž, voláme ho teda Iškariotský, ale výkladov jeho mena môže byť viacero. Dvetisíc rokov ním opovrhujeme, lebo veríme, že bol zloduch, bez udania ktorého by Annáš, Kaifáš, Pilát a spol. s pomocou zmanipulovaného davu boli ušetrili Ježišovi ľudský život.

To môže byť uhol pohľadu tých, ktorí nejdú priveľmi do hĺbky a podliehajú istej skupine ľudí (viď začiatok). Existujú iné názory, napríklad, či by obľúbeného a nenávideného pocestného kazateľa Ježiša neboli mohli bez onoho bozku na líce obviniť, mučiť a ukrižovať? Veď vraj zvykol navštevovať Jeruzalem a prednášať v onom slávnom chráme, poznali ho aj farizeji a zákonníci, neboli odkázaní na jedného z apoštolov...A ak to bolo ešte inak? Nie je nijakou novinkou ani fakt, že vraj Ježiš si od Judáša onen bozk vyprosil (a možno ani nie preto, aby sa vyplnili slová prorokov), aby mohol čím skôr potvrdiť svoje slová "Aby sme sa mohli nájsť, musíme najskôr časť seba stratiť..." (Prísť o svoju telesnú schránku), Aj túto teóriu viacerí autori rozvíjajú. 

Mysleli na to noví nositelia Rádu maltézskych rytierov, apoštolský nuncius Mario Giordana a metropolita Stanislav Zvolenský, ktorých v stredu  pri jednom oltári v Bratislave vymenovali za kaplánov Rádu (doposiaľ ním bol iba bývalý arcibiskup Ján Sokol), a ktorých masmédiá (čas-správy-Slovensko) nazvali katmi arcibiskupa Bezáka?

Mimochodom, kedy sa verejnosť dozvie pravdu o Bezákovej "vine"? 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?