Boh sa zasa raz zahral na "schovku". Tentoraz v Paríži.

Autor: Elena Antalová | 10.1.2015 o 0:50 | Karma článku: 3,37 | Prečítané:  1020x

 "A kam sa vlastne podel ten starozákonný Boh?" Diskutér Drôtikár pod blogom spred pár dní.

Relatívne to spolu nesúvisí, to, žiaľ, iba nedávne hrôzostrašné udalosti urýchlili odoslanie blogu. Takže, po prvé, tá prvotná kozmická sila, ktorú my, kresťania, nazývame Boh, moslimovia Alah, atakďalej, je nemenná, iba inak pomenovaná. A pre  všetkých rovnaká, takže nikto by sa nemal vyvyšovať a privilegovať si u nej protekciu. V tejto "veci" by mali súhlasiť aj ateisti, uznávajúci svoje mravné veličiny. Navyše, kvôli akému "bohu" strieľajú v týchto časoch študenti spolužiakov a učiteľov po takmer celom svete, napokon, naša Devínska Nová Ves bola dejiskom šialenej streľby, na našich dedinách a v mestách sa strieľajú členovia rodín, matky a otcovia vraždia svoje deti a deti rodičov...

Po druhé, odpoveď na Drôtikárovu otázku, ak myslel na kedysi živú komunikáciu  boha s človekom.

Odpoveď dáva Richard Elliot Friedman, ktorý sa vo svojej knihe Miznutie Boha zaoberá svojráznym javom, čo sprevádza európske myslenie od okamihu, keď sa na našom kontinente začal prejavovať vplyv judaizmu a kresťanstva. (Pod miznutím Boha myslí na onú strácajúcu sa osobnú komunikáciu, o ktorej hovorí Biblia). 

Friedman sleduje toto miznutie od prvých stránok Starého zákona cez Nový zákon až po myslenie devät- násteho storočia a súčasnú vedu. 

Už v jednotlivých knihách  Starého zákona Boh Abraháma, Izáka a Jákoba akoby ustupoval  do pozadia a človeka, ktorého stvoril,, ponecháva samého tvárou v tvár dilemám, plynúcim zo zmluvy s Ním". Hospodin hovorí Mojžišovi: "Ukryjem pred nimi (ľuďmi) svoju tvár, uvidím, aký vezmú koniec".

Čo vidí, nie je povzbudivé, ale čítať Friedmana je užitočné, a nielen po "Paríži".

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Niektorí ľudia majú zvláštny dar, chutí im dúha a vidia zvuky

Ak vám vonia hudba alebo zapácha nejaká situácia, zrejme máte dobrú slovnú zásobu a radi sa vyjadrujete opisne. Alebo ste synestetik a myslíte to doslovne.

EKONOMIKA

Osem zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Ľudí čaká viac dokladovania a prísnejšie posudzovanie.

ŠPORT

Sagan pobavil otázkou na súpera aj odpoveďou, prečo bol na toalete

Špekulovalo sa o zdravotných problémoch.


Už ste čítali?