Boh sa zasa raz zahral na "schovku". Tentoraz v Paríži.

Autor: Elena Antalová | 10.1.2015 o 0:50 | Karma článku: 3,37 | Prečítané:  1022x

 "A kam sa vlastne podel ten starozákonný Boh?" Diskutér Drôtikár pod blogom spred pár dní.

Relatívne to spolu nesúvisí, to, žiaľ, iba nedávne hrôzostrašné udalosti urýchlili odoslanie blogu. Takže, po prvé, tá prvotná kozmická sila, ktorú my, kresťania, nazývame Boh, moslimovia Alah, atakďalej, je nemenná, iba inak pomenovaná. A pre  všetkých rovnaká, takže nikto by sa nemal vyvyšovať a privilegovať si u nej protekciu. V tejto "veci" by mali súhlasiť aj ateisti, uznávajúci svoje mravné veličiny. Navyše, kvôli akému "bohu" strieľajú v týchto časoch študenti spolužiakov a učiteľov po takmer celom svete, napokon, naša Devínska Nová Ves bola dejiskom šialenej streľby, na našich dedinách a v mestách sa strieľajú členovia rodín, matky a otcovia vraždia svoje deti a deti rodičov...

Po druhé, odpoveď na Drôtikárovu otázku, ak myslel na kedysi živú komunikáciu  boha s človekom.

Odpoveď dáva Richard Elliot Friedman, ktorý sa vo svojej knihe Miznutie Boha zaoberá svojráznym javom, čo sprevádza európske myslenie od okamihu, keď sa na našom kontinente začal prejavovať vplyv judaizmu a kresťanstva. (Pod miznutím Boha myslí na onú strácajúcu sa osobnú komunikáciu, o ktorej hovorí Biblia). 

Friedman sleduje toto miznutie od prvých stránok Starého zákona cez Nový zákon až po myslenie devät- násteho storočia a súčasnú vedu. 

Už v jednotlivých knihách  Starého zákona Boh Abraháma, Izáka a Jákoba akoby ustupoval  do pozadia a človeka, ktorého stvoril,, ponecháva samého tvárou v tvár dilemám, plynúcim zo zmluvy s Ním". Hospodin hovorí Mojžišovi: "Ukryjem pred nimi (ľuďmi) svoju tvár, uvidím, aký vezmú koniec".

Čo vidí, nie je povzbudivé, ale čítať Friedmana je užitočné, a nielen po "Paríži".

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Voliť proti Kotlebovi nebude bolieť

Ktovie, ako na voličov zapôsobí Klusov sľub vyčistiť úrady od rodinkárstva. Zdá sa totiž, že práve to im neprekáža v prípade ĽSNS.

SVET

Na koncerte v Manchestri malo dôjsť k výbuchom, hlásia obete

Po koncerte Ariany Grande počuli fanúšikovia výbuch, polícia potvrdila niekoľko obetí.

DOMOV

Politický geograf Madleňák: Neviem, či v Lučenci poznajú Luntera či Mičeva

Extrémista Marian Kotleba ťaží v banskobystrickej župe aj zo slabej informovanosti tamojších voličov, hovorí pre SME politický geograf TIBOR MADLEŇÁK.


Už ste čítali?