Miluj suseda svojho, hoci nevidel Stratené v preklade

Autor: Elena Antalová | 18.1.2015 o 0:25 | Karma článku: 6,09 | Prečítané:  874x

Lebo keby ten film, za scenár ktorého dostala jeho režisérka Copollová Oscara, videl, nemal by problém s referendom, ale pokúsil by sa ešte pred ním vylepšiť sám seba.

Miluj suseda svojho a Stratené v preklade sú dva celkom odlišné filmové príbehy. Druhý ohuruje vzájomným ľudským nezáujmom, povrchnosťou vzťahov a následnou opustenosťou, skrátka krutosťou, ktorou si vytvárame očistec už tu na zemi. Prvý, ktorý sa dostáva v súčasnosti do slovenských kín je, podľa niektorých známych filmových kritikov, "limonádičkou" s nepravdepodobným láskyplným happy endom, hoci nie v pravom zmysle slova.

Čo tie dva filmy spája? Bill Murray. V tomto roku sa dožije 65-ky a väčšina našich filmových fanúšikov ho pozná a miluje ako  skvelého komika. Tento komik dostal za hlavnú postavu v spomínanom filme Stratené v preklade Zlatý glóbus a bol nominovaný na Oscara. A bola to postava tragická. Je to skrátka herec, ktorý perfektne rozohráva celú škálu svojho umenia bez ohľadu na žáner, takže dokáže, čo máloktorý: vyzerá to ako život.

Miluj suseda svojho zapadá v súčasnosti presne aj do našej predreferendovej reality. Starý muž - sused - sa musí zmieriť so skutočnosťou, že má nových susedov, ktorých neznáša. V byte vedľa žije žena s maloletým synom, o ktorého sa nemá čas starať, tak najskôr kvôli zárobku a neskôr zo súcitu a rodiaceho sa priateľstva sa oň stará onen starý muž. Obaja, starec aj dieťa, si naplnia svoje životy krásou vzájomného porozumenia...Bez referenda, samozrejme.

Nijaké referendum na tému rodina a inakosť nám nepomôže, ak sa nepokúsime zapracovať sami na sebe. Zrušme svoje egocentrické vnímanie sveta a šírme bezpodmienečné porozumenie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Poliaci vyšetrujú Štrougala. Na Slovensku sú zločiny premlčané

Poľsko rieši štyri prípady usmrtenia ľudí elektrinou na hranici s ČSSR. Na slovenskej časti hranice s Rakúskom ich zomrelo vyše štyridsať.

KOMENTÁRE

Pripomeňme si, že režim bol naozaj zločinecký

Námietka, že ÚPN v Poľsku má väčšie právomoci, je nemiestna.

TECH

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét.


Už ste čítali?