Kam si sa stratila, politická satira?

Autor: Elena Antalová | 17.2.2015 o 18:30 | Karma článku: 5,39 | Prečítané:  935x

U pánov Chromíka a Liptáka ide skôr o čaro nechceného. 

Satira je útočný a bezohľadný výsmech spoločnosti a ľudského života. Úrodnú pôdu nachádza v úpadkových dobách a generačných bojoch a pri výmene politických špičiek. Ak však nazrieme do našej minulosti, nemáme sa veľmi čím chváliť.

Existoval na Slovenku veľmi smutný a nepochopený muž menom Jonáš Záborský, najskôr evanjelický, potom katolícky kňaz (3.2.1812 Záborie - 23.1.1876 Župčany) a z dnešného pohľadu sa javí ako tragikomický jeho  spor so Štúrovcami (bol to Štúrov spolužiak), kvôli spisovnej slovenčine. Už výlučne tragický je Záborského pocit opustenosti a akejsi odstrčenosti spomedzi vtedajších literátov - revolucionárov.

"Nemá zásluhy ten, kto nemá šťastia. Z tých istých žriedel vážená história vypadne celkom ináče, keď ich upotrebia ľudia rozličných zásad a náklonností..." Silný pocit krivdy ho prenasledoval až do smrti. Také sú osudy slovenských géniov. 

Záborský bol prozaik, básnik, dramatik, historik a novinár a, samozrejme, teológ.

V roku1994 nakrútil režisér  Martin Kákoš TV film Národný hriešnik, v ktorom titulnú postavu Zábortského stvárnil Marián Gaišberg. Vďaka Bohu a vtedajšej STV aj za to.

V tých časoch nastala na Slovensku  zlatá éra politickej satiry, veď do deväťdesiatych rokov  sa o satire príliš hovoriť nedá, skôr o viac či menej vydarenom humore (ani L+S nepovažovali svoju tvorbu za politickú satiru, za takú ju, po predstavení v pražskom Semafore označil pán Werich, ale, prirodzene, už skôr).

Čas aj televíznej politickej satiry nastal v časoch, keď sa už mohlo poukazovať na chyby politikov. "Odrazu sa mohla robiť politická satira"- spomína Rasťo Piško. "To bola absolútna novinka. Iste, aj predtým sa hovorili vtipy na Brežneva, ale len v krčme."

Mnohé, vydarené aj menej vydarené televízne satirické  tituly mali veľký divácky ohlas. Na večery Milana Markoviča, stratené v nenávratne, môžeme už len s nostalgiou spomínať. Skrúcaný a Noga prišli s Apropo TV, Vox populi, Telecvoking a neostáva, len sa pýtať: Chýbajú  RTVS podnety a inšpirácia? Lebo programy súkromných TV možno len akceptovať. Alebo vypínať.

Kam si sa stratila, politická satira? Lebo záblesky smiešnosti v súvislosti s pánmi Chromíkom či Liptákom možno považovať len za čaro nechceného.

Kde sa deje chyba?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Niektorí ľudia majú zvláštny dar, chutí im dúha a vidia zvuky

Ak vám vonia hudba alebo zapácha nejaká situácia, zrejme máte dobrú slovnú zásobu a radi sa vyjadrujete opisne. Alebo ste synestetik a myslíte to doslovne.

EKONOMIKA

Osem zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Ľudí čaká viac dokladovania a prísnejšie posudzovanie.

ŠPORT

Sagan pobavil otázkou na súpera aj odpoveďou, prečo bol na toalete

Špekulovalo sa o zdravotných problémoch.


Už ste čítali?