Kam si sa stratila, politická satira?

Autor: Elena Antalová | 17.2.2015 o 18:30 | Karma článku: 5,39 | Prečítané:  941x

U pánov Chromíka a Liptáka ide skôr o čaro nechceného. 

Satira je útočný a bezohľadný výsmech spoločnosti a ľudského života. Úrodnú pôdu nachádza v úpadkových dobách a generačných bojoch a pri výmene politických špičiek. Ak však nazrieme do našej minulosti, nemáme sa veľmi čím chváliť.

Existoval na Slovenku veľmi smutný a nepochopený muž menom Jonáš Záborský, najskôr evanjelický, potom katolícky kňaz (3.2.1812 Záborie - 23.1.1876 Župčany) a z dnešného pohľadu sa javí ako tragikomický jeho  spor so Štúrovcami (bol to Štúrov spolužiak), kvôli spisovnej slovenčine. Už výlučne tragický je Záborského pocit opustenosti a akejsi odstrčenosti spomedzi vtedajších literátov - revolucionárov.

"Nemá zásluhy ten, kto nemá šťastia. Z tých istých žriedel vážená história vypadne celkom ináče, keď ich upotrebia ľudia rozličných zásad a náklonností..." Silný pocit krivdy ho prenasledoval až do smrti. Také sú osudy slovenských géniov. 

Záborský bol prozaik, básnik, dramatik, historik a novinár a, samozrejme, teológ.

V roku1994 nakrútil režisér  Martin Kákoš TV film Národný hriešnik, v ktorom titulnú postavu Zábortského stvárnil Marián Gaišberg. Vďaka Bohu a vtedajšej STV aj za to.

V tých časoch nastala na Slovensku  zlatá éra politickej satiry, veď do deväťdesiatych rokov  sa o satire príliš hovoriť nedá, skôr o viac či menej vydarenom humore (ani L+S nepovažovali svoju tvorbu za politickú satiru, za takú ju, po predstavení v pražskom Semafore označil pán Werich, ale, prirodzene, už skôr).

Čas aj televíznej politickej satiry nastal v časoch, keď sa už mohlo poukazovať na chyby politikov. "Odrazu sa mohla robiť politická satira"- spomína Rasťo Piško. "To bola absolútna novinka. Iste, aj predtým sa hovorili vtipy na Brežneva, ale len v krčme."

Mnohé, vydarené aj menej vydarené televízne satirické  tituly mali veľký divácky ohlas. Na večery Milana Markoviča, stratené v nenávratne, môžeme už len s nostalgiou spomínať. Skrúcaný a Noga prišli s Apropo TV, Vox populi, Telecvoking a neostáva, len sa pýtať: Chýbajú  RTVS podnety a inšpirácia? Lebo programy súkromných TV možno len akceptovať. Alebo vypínať.

Kam si sa stratila, politická satira? Lebo záblesky smiešnosti v súvislosti s pánmi Chromíkom či Liptákom možno považovať len za čaro nechceného.

Kde sa deje chyba?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Voliť proti Kotlebovi nebude bolieť

Ktovie, ako na voličov zapôsobí Klusov sľub vyčistiť úrady od rodinkárstva. Zdá sa totiž, že práve to im neprekáža v prípade ĽSNS.

DOMOV

Politický geograf Madleňák: Neviem, či v Lučenci poznajú Luntera či Mičeva

Extrémista Marian Kotleba ťaží v banskobystrickej župe aj zo slabej informovanosti tamojších voličov, hovorí pre SME politický geograf TIBOR MADLEŇÁK.

DOMOV

Nemýľte sa, toto nie je vaše Slovensko, zaznelo Kotlebovi pod oknom

Na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič, pripomenul prezident Andrej Kiska.


Už ste čítali?