Bajza nekončí, stále sa pripomína

Autor: Elena Antalová | 5.3.2015 o 16:48 | (upravené 7.3.2015 o 20:49) Karma článku: 4,66 | Prečítané:  668x

Napriek "hroznej" správe, že Panelák na TV JOJ končí, dávame na známosť, že to nie je pravda. Michal Bajza pretrvá! Dnes nás však zaujíma iný Bajza - Jozef Ignác.

Asi zo slušnosti treba dať prednosť inému zo slovenských Bajzov, ktorý v nijakom televíznom Paneláku nemohol existovať, pretože sa narodil presne pred 260 rokmi.

Slovenský prozaik, autor náučných náboženských spisov, vášnivý polemik v otázkach slovenského spisovného, resp. literárneho jazyka sa narodil 5.marca 1755. V roku 1828 ho acibiskup Rudnay vymenoval za kanonika kapituly v Bratislave, kde v roku 1836 zomrel. Je pochovaný v Dóme sv. Martina v Bratislave.

Bajza napísal prvý slovenský a pomerne veľmi známy cestopisný román, ktorému dal názov René mláďenca príhodi a skúsenosti, a tak, ako prevažnú časť svojej tvorby, ho vydal vlastným nákladom, čím je súčasným autorom pôvodnej tvorby mimoriadne blízky! Pred desiatkami rokov sa chopili Bajzovho Reného tiež už klasici Lasica a Satinský a keď už bolo spoločensko-politicky vhodné umožniť im "kaziť" divákov vkus, uviedli ho pod názvom Náš priateľ René. Bajza, Lasica a Satinský na divadelných doskách vtedy, ale na rôznych nosičoch doteraz, rozosmievajú humoruchtivých Slovákov. Škoda, že na pánov Bajzu a Satinského už len s láskou spomíname.

 A čo sa v súčasnosti sedemročného televízneho Paneláka týka, treba dať klobúk dole najmä pred jeho výchovným vplyvom na životy slovenských rodín. Pretože kto s kým ako, kedy a prečo spal, nebude pre budúcnosť podstatné (napokon asi každý s každým bez ohľadu na spoločenské predsudky, morálne zásady a vysielací čas), ale ten príklad pravidelnej telesnej očisty! Kto by odolal takmer denne sa opakujúcemu volaniu manželských, mileneckých a náhodných párov "Idem do sprchy"! Oči ste mohli nechať na Marcelovi Maslovičovi, odetom len do uteráka, ako sa po "ťažkom" intelektuálnom dialógu ponáhľa do kúpeľne?! Najmä po nespočítateľných "debatách" s herečkami, jednou krajšou ako druhou?! Rovnako treba zaujať kladný  postoj k televíznym rodinným raňajkám, síce so striedajúcimi sa príslušníkmi sexuálnych hier (Švehla, Michal, Zdeněk, Fábry, Maslák, Goran, atakďalej),  ale so zdravými  a farebne zladenými raňajkami (a pomiešanými potomkami)?

Neplačte a nebojte sa! Jednak JOJ-ka musí odvysielať všetky doteraz nakrútené časti, jednak už v pondelok začali reprízovať od samého začiatku Panelák na WAU. V čase príhodnom aj pre tie detičky, ktoré v čase zrodu  seriálu ešte neboli na svete. 

A komu sa nepáči, nech si prepne!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Voliť proti Kotlebovi nebude bolieť

Ktovie, ako na voličov zapôsobí Klusov sľub vyčistiť úrady od rodinkárstva. Zdá sa totiž, že práve to im neprekáža v prípade ĽSNS.

DOMOV

Politický geograf Madleňák: Neviem, či v Lučenci poznajú Luntera či Mičeva

Extrémista Marian Kotleba ťaží v banskobystrickej župe aj zo slabej informovanosti tamojších voličov, hovorí pre SME politický geograf TIBOR MADLEŇÁK.

DOMOV

Nemýľte sa, toto nie je vaše Slovensko, zaznelo Kotlebovi pod oknom

Na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič, pripomenul prezident Andrej Kiska.


Už ste čítali?