Princovia a žobráci Emila Fillu

Autor: Elena Antalová | 12.4.2015 o 0:30 | (upravené 12.4.2015 o 0:49) Karma článku: 6,25 | Prečítané:  720x

Spomienka na roky, keď rozhlas ako inštitúcia číslo jeden prebúdzal v mladých ľuďoch estetické cítenie.

Ako dramaturg hier pre deti  venoval od nástupu do Slovenského rozhlasu v roku 1956 najväčšiu pozornosť svetovej literatúre, s ktorou by sa, podľa jeho názoru, mal zoznámiť každý 12 - 14 ročný človek. V tých časoch  oficiálne panoval takzvaný socialistický spôsob myslenia,  Azda  práve preto, aby sa mládež dostala aj k zmysluplnejším témam, ako boli tie zo školských osnov, jeho dramaturgia sa vyznačovala iným výberom. Chlapci z Pavlovskej ulice, Dobrodružstvá Toma Sawyera a, Huckleberryho  Finna, Emil a detektívovia, Tajomný ostrov, Dva roky prázdnin či Princ a žobrák, Lujza a Lotka a ďalšie. Aj jeho zásluhou sa  stalo rozhlasové vysielanie  inštitúciou číslo jeden a v mladých ľuďoch nenásilnou formou prebúdzalo silné estetické aj etické cítenie.

Na konci 60-tych rokov inicioval vo svojej dramaturgii vznik pôvodných hier pre mládež. Medzi ním a autorom vzniklo silné tvorivé napätie, ale autori boli spoluprácou s ním nadšení už aj preto, že v hrách, ktoré vyšli k režisérom z jeho dramaturgickej dielne okrem povinných spojení "súdružka učiteľka, súdruh vedúci" sa nevyskytovali nijaké socialistický spôsob vychvaľujúce repliky. Texty z jeho dramaturgie sa naopak vyznačovali prijateľnými, zaujímavými príbehmi a príťažlivo napísanými postavami v ľudsky prijateľných  situáciách.

Napokon napísal vlastnú autorskú hru. Volala sa Čudná rozprávka a zožala úspech na slovenských aj zahraničných festivaloch. Odrazila sa v nej jeho nehraná láska k ľudom, porozumenie,, ale najmä humor, ktorý miloval. Hlavnými hrdinami Čudnej rozprávky boli skutoční muži, jeho dobrí priatelia, herci Jozef Kroner a Karol Machata!

Ľudia, najmä mladí ľudia a deti ho milovali predovšetkým ako skvelého predstaviteľa často romantických mladých hrdinov.  Mal hlasové danosti, ktoré skvele uplatňoval pri stvárňovaní rôznorodých chlapčenských a detských postáv. Vedel citlivo odhadnúť rozumnú mieru úprimnosti detského prejavu, poznal hranicu, po ktorú možno ísť a nikdy svojimi hlasovými možnosťami citovo nevydieral.

Nezabudnuteľný Emil Fillo by sa bol 7.apríla dožil deväťdesiatky.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Dcéru našla v nemocnici so zlomenou nohou. Tvrdia, že si to urobila sama

Po odbere krvi ostala mesačnej Liliane modrina na päte a zlomená stehenná kosť.

DOMOV

Plavčan zostane ministrom do konca augusta

SNS neodpovedala, či je za otáľaním vyčkávanie na koaličnú radu.

BRATISLAVA

Už je známe, čo všetko vyrastie na mieste bývalého PKO

Na Dvořákovom nábreží bude pokračovanie River Parku.


Už ste čítali?