Princovia a žobráci Emila Fillu

Autor: Elena Antalová | 12.4.2015 o 0:30 | (upravené 12.4.2015 o 0:49) Karma článku: 6,25 | Prečítané:  698x

Spomienka na roky, keď rozhlas ako inštitúcia číslo jeden prebúdzal v mladých ľuďoch estetické cítenie.

Ako dramaturg hier pre deti  venoval od nástupu do Slovenského rozhlasu v roku 1956 najväčšiu pozornosť svetovej literatúre, s ktorou by sa, podľa jeho názoru, mal zoznámiť každý 12 - 14 ročný človek. V tých časoch  oficiálne panoval takzvaný socialistický spôsob myslenia,  Azda  práve preto, aby sa mládež dostala aj k zmysluplnejším témam, ako boli tie zo školských osnov, jeho dramaturgia sa vyznačovala iným výberom. Chlapci z Pavlovskej ulice, Dobrodružstvá Toma Sawyera a, Huckleberryho  Finna, Emil a detektívovia, Tajomný ostrov, Dva roky prázdnin či Princ a žobrák, Lujza a Lotka a ďalšie. Aj jeho zásluhou sa  stalo rozhlasové vysielanie  inštitúciou číslo jeden a v mladých ľuďoch nenásilnou formou prebúdzalo silné estetické aj etické cítenie.

Na konci 60-tych rokov inicioval vo svojej dramaturgii vznik pôvodných hier pre mládež. Medzi ním a autorom vzniklo silné tvorivé napätie, ale autori boli spoluprácou s ním nadšení už aj preto, že v hrách, ktoré vyšli k režisérom z jeho dramaturgickej dielne okrem povinných spojení "súdružka učiteľka, súdruh vedúci" sa nevyskytovali nijaké socialistický spôsob vychvaľujúce repliky. Texty z jeho dramaturgie sa naopak vyznačovali prijateľnými, zaujímavými príbehmi a príťažlivo napísanými postavami v ľudsky prijateľných  situáciách.

Napokon napísal vlastnú autorskú hru. Volala sa Čudná rozprávka a zožala úspech na slovenských aj zahraničných festivaloch. Odrazila sa v nej jeho nehraná láska k ľudom, porozumenie,, ale najmä humor, ktorý miloval. Hlavnými hrdinami Čudnej rozprávky boli skutoční muži, jeho dobrí priatelia, herci Jozef Kroner a Karol Machata!

Ľudia, najmä mladí ľudia a deti ho milovali predovšetkým ako skvelého predstaviteľa často romantických mladých hrdinov.  Mal hlasové danosti, ktoré skvele uplatňoval pri stvárňovaní rôznorodých chlapčenských a detských postáv. Vedel citlivo odhadnúť rozumnú mieru úprimnosti detského prejavu, poznal hranicu, po ktorú možno ísť a nikdy svojimi hlasovými možnosťami citovo nevydieral.

Nezabudnuteľný Emil Fillo by sa bol 7.apríla dožil deväťdesiatky.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Niektorí ľudia majú zvláštny dar, chutí im dúha a vidia zvuky

Ak vám vonia hudba alebo zapácha nejaká situácia, zrejme máte dobrú slovnú zásobu a radi sa vyjadrujete opisne. Alebo ste synestetik a myslíte to doslovne.

EKONOMIKA

Osem zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Ľudí čaká viac dokladovania a prísnejšie posudzovanie.

ŠPORT

Sagan pobavil otázkou na súpera aj odpoveďou, prečo bol na toalete

Špekulovalo sa o zdravotných problémoch.


Už ste čítali?