"Nikde kotvit nebudu, dělám si, co chci"

Autor: Elena Antalová | 23.4.2015 o 15:15 | (upravené 23.4.2015 o 18:44) Karma článku: 3,45 | Prečítané:  965x

povedal český herec, muzikant a spevák Vojtěch Dyk.

v rozhovore s Danielou Drtinovou v Diskurze TV na otázku, kde chce v blízkej budúcnosti umelecky zakotviť, a napriek tomu, že mu z tváre neschádzal príznačný úsmev, nadšený nebol. Mal v novom filme stvárniť  kontroverznú českú osobnosť rockovej scény minulého storočia Petra Nováka. O Novákovom legendárnom vystúpení na Bratislavskej lýre 1969 informoval v "Správe o situácii na Bratislavskej lýre 1969" istý eštebák (nečitateľný podpis) Ministerstva vnútra Slovenskej socialistickej republiky štátneho tajomníka MV ČSSR  plk.JUDr.Majera do centrály v Prahe takto: "Počas prvého súťažného koncertu vyhlásil autor a spevák piesne Dvě léta Pavel NOVÁK prítomným divákom, že túto pieseň venuje pamiatke študenta Jana PALACHA, Novák vystúpil s týmto venovaním i napriek predchádzajúcej výzve vedenia festivalu, aby účinkujúci upustili od prejavov, ktoré by mohli narušiť priebeh festivalu. NOVÁK svoje vyhlásenie zdôvodnil tým, že na neho pôsobilo odmietnutie televízie, prevádzať priame televízne prenosy z koncertov".(Autor hlásenia si zrejme pomýlil krstné mená dvoch spevákov s priezviskom Novák).

Momentálne film o Petrovi Novákovi nenakrúcajú, Dyk sám zrejme netuší prečo, ale vyjadril sa, že ak sa nakrúcanie uskutoční, je pripravený v ňom účinkovať.

Petr Novák si, ako dnes Dyk, nemohol robiť, čo chcel a za vystúpenie na Lýre mal do roku 1989 stopku, čo malo pravdepodobne vplyv aj na spôsob jeho existencie a predčasnú smrť.

Zrejme sa verejnosť, a nielen o BL´69 dozvie viac v 10-dielnom dokumentárnom cykle o Bratislavskej lýre, ktorý pripravuje hudobný dramaturg Robert Valovič s produkčnou spoločnosťou Trigon. Dokument by mal zmapovať roky, v ktorých bol tento festival jedným zo zásadných, nielen kultúrnych, udalostí Slovenska. Práve ročník 1969 poznamenal v negatívnom zmysle slova životy mnohých zúčastnených dramaturgov, skladateľov, textárov, dirigentov, členov orchestrov, ale najmä interpretov (napríklad Karla Černocha, ktorý si vyspieval so svojou skladbou a Žákovým  textom Píseň o mé zemi Zlatú bratislavskú lýru).

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Poliaci vyšetrujú Štrougala. Na Slovensku sú zločiny premlčané

Poľsko rieši štyri prípady usmrtenia ľudí elektrinou na hranici s ČSSR. Na slovenskej časti hranice s Rakúskom ich zomrelo vyše štyridsať.

KOMENTÁRE

Pripomeňme si, že režim bol naozaj zločinecký

Námietka, že ÚPN v Poľsku má väčšie právomoci, je nemiestna.

TECH

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét.


Už ste čítali?