Dežo Ursiny, ktorý zomrel 2.V.1995, poznačil každého.

Autor: Elena Antalová | 3.5.2015 o 22:29 | (upravené 3.5.2015 o 22:37) Karma článku: 3,93 | Prečítané:  855x

Všetkým spieval, aj posmrtne vydané listy písal všetkým.

Dežo bol neopakovateľný. Ako človek, aj ako muzikant, filmár, vzdelanec.

Kto ho poznal ako chlapca a mladého muža, mohol sa mu aj opodstatnene vyhýbať, najmä ak býval v častejšom kontakte a pracovnom styku s ním a s jeho kapelou (kapelami), s ním a s kamarátmi z vysokej, najmä pokým žil aj ich nekonformný pedagóg Peter Balga, z ktorého myšlienok Dežo nasával. Niečo podobné sa mu stalo aj neskôr, v súvislosti s dramaturgom Slovkoncertu Ladislavom Bužekom, ktorý Dežovým projektom venoval mimoriadnu pozornosť. V súvislosti s pánom Bužekom došlo k pozoruhodnej zhode okolností. Tento Dežov tútor zomrel v roku 1973 ako 48 ročný, samotný Ursiny v roku 1995 tiež. Na rovnakú neliečiteľnú chorobu, ešte aj dĺžka ich boja s chorobou bola približne rovnaká,  cca 5 rokov.

Dežo  nebol príjemný spoločník.

Jeho vnútorné pnutia vyúsťovali často do  vzdorovitých postojov, sarkazmu, irónie, ale aj sebairónie a  sebatrýzne. Ako vedel úmyselne aj neúmyselne zraňovať ľudí okolo, samozrejme predovšetkým dievčatá a ženy, a nebolo ich málo, vedel týrať sám seba.. Bol však výnimočný. Neobyčajný umelec. Strety s ním mali inú kvalitu, ako bývava zvykom. Možno preto, hoci to znie neuveriteľne, sa mu viacerí roky vyhýbali.

Všetko sa začalo lámať, keď Dežovi diagnostikovali na jar 1989 rakovinu ústnej dutiny. Mal cez štyridsať, keď sa narodil akýsi nový Ursiny. Taký, akých by sme radi stretávali v narastajúcej nenávistnej súčastnosti. Až sa žiada napísať, že "láska sama".

-Já jsem, mimo jiné,- píše v úvode knihy "Dežo Ursiny Moja milá pani", adresátka Ursinyho listov, Zdenka Krejčová. ´"měla odevzdat Dežovy listy Ivanovi (Štrpkovi, básnikovi a textárovi, poznámka autorky). Dežo k tomu řekl ještě takovou větu:"...zostal som im dlžný." "Komu?" "No, ľuďom..." A tak jako asi všem zpíval, i ty listy asi adresoval mně, ale psal je všem.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Poliaci vyšetrujú Štrougala. Na Slovensku sú zločiny premlčané

Poľsko rieši štyri prípady usmrtenia ľudí elektrinou na hranici s ČSSR. Na slovenskej časti hranice s Rakúskom ich zomrelo vyše štyridsať.

KOMENTÁRE

Pripomeňme si, že režim bol naozaj zločinecký

Námietka, že ÚPN v Poľsku má väčšie právomoci, je nemiestna.

TECH

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét.


Už ste čítali?