Keď sa narodil Pavol Demitra, bol by mal Ladislav Troják 60 rokov.

Autor: Elena Antalová | 13.5.2015 o 17:40 | Karma článku: 6,89 | Prečítané:  345x

Ladislav Troják získal prvý titul majstra sveta v ľadovom hokeji na MS 1947  v Prahe, v roku 1948 si priviezol zo ZOH v St.Moritzi striebornú medailu. Hrával v  legendárnom mužstve a slávnom útoku:  Zábrodský,  Konopásek, Troják.

Narodil sa 15.júna 1914 v Košiciach a bol prvým Slovákom v reprezentačnom výbere Československa. Už v roku 1938  získal spolu s mužstvom bronzovú medailu, no potom vypukla vojna. Kde rinčia zbrane, aj hokejky, nielen múzy, mlčia.

 V onom  roku 1947, na slávnych "zlatých" majstrovstvách v Prahe ho ovenčili aj titulom najslušnejšieho hráča. Bol to charakter na ľade, aj v živote. Presný, náročný a prísny na seba, súcitný a slušný k iným, milujúci rodinu. Hokejista a človek, akých je málo. Ako Pavol Demitra.

Chystal sa na majstrovstvá sveta v roku 1948. Nad kanálom La Manche zmizlo 8. novembra 1948 malé súkromné lietalo s časťou výpravy čs. hokejistov. Viezlo päť majstrov sveta a strieborných olympijských medailistov vrátane Ladislava Trojáka.

Veľa sa špekulovalo o prípadnej emigrácii, v tom čase nijaká novinka.

Po dlhom čase vody prielivu vydali dve telá, v jednom z nich identifikovali kapitána lietadla Reného de Marboune. Telo Ladislava Trojáka, ktorého nedožitých 101 rokov si o mesiac pripomenieme, nikdy nenašli.

Je už len na úvahe každého z nás, či osud brankára čs.hokejových reprezentantov " Bóžu" Modrého s ďalšími jedenástimi spoluhráčmi, ktorí po zlate z Prahy získali v roku 1949 zlato aj na MS vo Švédsku, a ktorých vo vykonštruovanom procese  obvinili zo špionáže a velezrady, bol milosrdnejší. Z Pankráca šli na Bory a do Jáchymova. Brankár Modrý na následky rádioaktívneho žiarenia v roku 1963 predčasne zomrel.

V roku 1968 ho rehabilitovali

V roku 2011 uviedli Trojáka s Modrým do hokejovej siene slávy.

Jediný, ktorého v roku 1950 nezatkli, bol kapitán Vladimír Zábrodský.

Život nám dáva lekcie, to je fakt. Ubližujeme si sami.

Keď budeme v čase končiacich MS v Prahe spomínať aj na Demitru, nezabudnime ani na Košičana Trojáka.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Poliaci vyšetrujú Štrougala. Na Slovensku sú zločiny premlčané

Poľsko rieši štyri prípady usmrtenia ľudí elektrinou na hranici s ČSSR. Na slovenskej časti hranice s Rakúskom ich zomrelo vyše štyridsať.

KOMENTÁRE

Pripomeňme si, že režim bol naozaj zločinecký

Námietka, že ÚPN v Poľsku má väčšie právomoci, je nemiestna.

TECH

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét.


Už ste čítali?