"Som za vypožičiavanie kníh...

Autor: Elena Antalová | 5.6.2015 o 17:54 | (upravené 5.6.2015 o 22:26) Karma článku: 4,66 | Prečítané:  718x

Keď človek knihu vlastní, povie si: Prečítaš si to inokedy." Napísal T.G. von Hippel v 19.storočí. Na pána von Hippela si možno spomeniete, keď si pôjdete vypožičať alebo vrátiť knihu do Mestskej knižnice v Karlovej Vsi.

Alebo sa pôjdete len tak prejsť okolo tej nepríjemnej opachy, do ktorej ju kedysi, v časoch tzv.blahobytného socializmu, umiestnili, a to hneď vedľa krčmy. Veď spomienkový optimizmus nepustí!  Ale zdravá prechádzka to nebude ani dnes, v časoch, ktoré ťažko nejako pomenovať. Tam, kde v Karlovke kedysi stáli dedinské domčeky a neskôr ich zničili pre sídlisko, svietievala ešte nedávno v tomto ročnom období oproti onej opache jasnozelená tráva a krášlili ju aj stromy. Už zeleň nesvieti, za plotom stavajú zrejme ďalší nedodržaný sľub predchádzajúcej starostky (SMER) o obmedzení výstavby. Načo zeleň?

Aj Karlovešťania, ktorí si v knižnici knihy nevymieňajú, si však uvedomujú totálne zanedbané prostredie, v ktorom sa táto potrebná kultúrna a vzdelávacia inštitúcia nachádza. Vedľa vchodu do knižnice síce po dlhých desaťročiach pustnutia čata robotníkov pracuje v priestoroch bývalej krčmy, ale bude toto pracovné nasadenie trvalé? A vybudujú užitočný a kultúrny priestor? A kedy?

Knihy...Odkedy odišlo do zabudnutia krátko otvorené kníhkupectvo Lampáš na Dlhých dieloch, okrem Starých gruntov v tejto nemalej mestskej časti kníhkupectva niet. "Keby stačila technická kultúra, majitelia áut, chladničiek a televízorov by mali byť dokonale šťastní" napísal kedysi lekár a spisovateľ, dnes už nežijúci Pavol  Štrauss. Autá pribúdajú, zapĺňajú všetky možné aj nemožné priestranstvá, a ubúda ďalšia a ďalšia zeleň. Karlovešťania, ste šťastní?

Kníhkupectvo, veď aj načo? Knihy sú dnes postrkané vedľa zeleniny v predajniach potravinových reťazcov, v ktorých asi nikto  nerobil zákaznícky prieskum, ale rozhodol, že knihám bude najlepšie medzi mrkvou, cibuľou a kvasenou kapustou. Bol to  nadrozmerný mozog, to je fakt.

A kino? Veď ani to Karlovešťanom netreba. Majú predsa televízne seriály, tie nech si pozerajú. Veď ani naše, slovenské, nie sú na zahodenie. Asi ako mexické a turecké.

A môžu sa pri nich aj navečerať.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Niektorí ľudia majú zvláštny dar, chutí im dúha a vidia zvuky

Ak vám vonia hudba alebo zapácha nejaká situácia, zrejme máte dobrú slovnú zásobu a radi sa vyjadrujete opisne. Alebo ste synestetik a myslíte to doslovne.

EKONOMIKA

Osem zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Ľudí čaká viac dokladovania a prísnejšie posudzovanie.

ŠPORT

Sagan pobavil otázkou na súpera aj odpoveďou, prečo bol na toalete

Špekulovalo sa o zdravotných problémoch.


Už ste čítali?