"Obesiť, obesiť" ziapal "ľud" aj v júni 1950. Stalo sa.

Autor: Elena Antalová | 23.6.2015 o 15:40 | (upravené 23.6.2015 o 15:51) Karma článku: 10,49 | Prečítané:  2102x

Na pankráckom nádvorí v Prahe obesili pred 65-timi rokmi, 27. 6. 1950 na želanie ľudu, pod vedením Gottwalda a podľa inštrukcií sovietskych poradcov, bývalú poslankyňu Strany čs. národných socialistov Dr.Miladu Horákovú. Za čo?

Oficiálne za "vedenie záškodníckeho spiknutia proti republike", keď bezprostredným motívom zatknutia 27,septembra 1949 mali byť jej cesty za členmi strany, a boli, vraj,  len ´zásterkou´ zriaďovania únikovej cesty z republiky. Palica sa predsa vždy nájde. Neoficiálne ju popravili za nič. Stalin však potreboval držať masy v strachu a tak trval na hľadaní nepriateľov nielen v Sovietskom zväze, ale aj v nových "ľudových demokraciách". Je preto pochopiteľné, že Gottwald v opitom predklone začal plniť jeho vôľu a začal smrti predhadzovať najskôr tých, ktorým nerozumel a ktorým závidel: intelektuálov a továrnikov.

Veľký proces sa začal 31.mája a Dr. Horáková, jediná z obžalovaných  po mučivých prípravách na proces, nepriznala nijakú vinu. Pravdepodobne aj preto jej nedovolili pred smrťou objať neplnoletú dcéru a rozlúčiť sa s príbuznými.

Trest smrti  v  obludnom  procese  okrem  pani Horákovej dostali aj traja muži, medzi nimi známy novinár Záviš Kalandra. Trinásť ďalších obžalovaných odsúdili na dlhodobé tresty a doživotie. Jedným z odsúdených na doživotie bol aj vydavateľ František Přeučil, otec známeho českého herca Jana Přeučila.

V týchto dňoch si teda pripomenieme 65.výročie popravy intelektuálky a vysoko morálnej političky, ktorá sa poslaneckého mandátu vzdala v deň samovraždy (?) ministra zahraničných vecí Jana Masaryka. Práve sa vrátil z inštruktážnej cesty v Moskve...

Za justičnú vraždu Horákovej, okrem zneužitého "pracujúceho ľudu" mohli a slučku jej na krk  zavesili súdruhovia Gottwald, Slánský, Zápotocký, Clementis, Šlink, a ďalší, ktorí sa neskôr tiež "sprisahali" a len o rok o dva po pani Horákovej ich tiež popravili. Paradoxom doteraz zostalo, že sovietski poradcovia sa rozhodovali, koho obviniť skôr robotníka-alkoholika Gottwalda alebo jeho kamoša Slánského, ktorý bez problémov nechával popravovať a zatvárať podľa želania oných sovietskych poradcov. Na krátky čas teda prežil Slánského (ktorý po mučení na procese priznal, že bol imperialistický špión!)  súdruh Klement Gottwald. No týždeň  po návrate z poslednej rozlúčky s generalissimom Stalinom v Moskve, sa aj Gottwald  pobral do nejakého komunistického neba.

V deň  smrti Milady Horákovej, 27.júna, si pripomenieme aj Deň pamiatky obetí komunistického režimu.

Vy, ktorí ešte žijete a podpisovali ste v závodoch petície za jej odsúdenie na smrť, pripomeňte svojim vnukom a pravnukom, že zúrivý výkrik  "obesiť" nemusí zostať vždy len zvukovou kulisou.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Dcéru našla v nemocnici so zlomenou nohou. Tvrdia, že si to urobila sama

Po odbere krvi ostala mesačnej Liliane modrina na päte a zlomená stehenná kosť.

DOMOV

Plavčan zostane ministrom do konca augusta

SNS neodpovedala, či je za otáľaním vyčkávanie na koaličnú radu.

BRATISLAVA

Už je známe, čo všetko vyrastie na mieste bývalého PKO

Na Dvořákovom nábreží bude pokračovanie River Parku.


Už ste čítali?