"Dvacet pět let jsem do tebe zamilován...vezmi si mne."

Autor: Elena Antalová | 27.6.2015 o 19:23 | (upravené 27.6.2015 o 19:33) Karma článku: 6,66 | Prečítané:  1866x

 Výsmech a jasné "Nie" spôsobilo, že o pár rokov odmietnutý muž verejne, aj v médiách, často vyhlasoval: "Je to ďábel s tváří anděla"!  A stálo ju to takmer život. Jej milenca popravili, ale to je už aj o inom.

Osudy štátov často závisia od osobných kontaktov ich politických predstaviteľov ich nenaplnených lások a túžob. Nevyplnené sny v histórii často končili  nenávisťou, hraničiacou s vražednou posadnutosťou. Scenár života onej osudovej ženy by isto stál za sfilmovanie, hoci, ak by sa autori pridŕžali pravdy, nebola by to nijaká sladká telenovela.

V našom prípade bol hlboko zamilovaným mužom ženatý minister informácií a kultúry, vrchný ideológ a propagandista, jeden z najmocnejších mužov v povojnovom  Československu, súdruh Václav Kopecký."Dvacet pět let jsem do tebe zamilován...Vezmeš si mne?" Oslovil príťažlivú vdovu po hrdinovi SNP Janovi Švermovi, ktorého príbeh je dobre známy, a na odpoveď nemusel dlho čakať. Švermová, azda aj kvôli náklonnosti k brnenskému, o 10 rokov mladšiemu, krajskému tajomníkovi Ottovi Šlingovi, sa Kopeckému vysmiala a povedala jasné nie.

Marie Švermová, rodená Švábová sa narodila v  roku 1902, v roku1921 vstúpila do  KSČ, od roku 1929 bola členkou ústredného výboru. V tom čase bola mladou,  šťastne zamilovanou manželkou Jana Švermu, s ktorým prežila aj časť II.svetovej vojny v Moskve.Vieme, že po plánovanom Švermovom návrate do hôr v čase SNP v snehovej víchrici Mariin manžel zahynul. K horeuvedenému vyznaniu Kopeckého možno došlo už po návrate zlomenej vdovy Švermovej z Moskvy a azda  sa v rôznych obmenách zopakovalo. Švermová ho obracala na žart. Kopecký žarty nepoznal.

 V roku 1948 sa stala Švermová poslankyňou, o rok neskôr bola už zástupkyňou generálneho tajomníka KSČ. Na Stalinov príkaz v tom čase dorazili do Československa sovietski poradcovia, aby Gottwaldovým "deťom", a najmä ich straníckym predstaviteľom priniesli správu o objavovaní vyhladzovaní "nepriateľov ľudu" a "amerických špiónov" infiltrovaných medzi komunistické špičky.

Prišiel Kopeckého čas na pomstu. Najskôr súdružku Švermovú vylúčili z KSČ, v roku 1951 ju zatkli a vo vykonštruovanom procese ju odsúdili na doživotie. Kopecký nikdy nezabudol na Švermovú  (aj verejne) dodať: "Je to ďábel s tváří anděla."

Šlinga súdili a odsúdili v inom procese. Patril medzi "amerických špiónov" súdruha Slánského. 40 ročný Šling dostal tiež najvyšší trest. Možno pre sovietskych poradcov bol dôležitý aj fakt, že rovnako, ako Slánský, bol aj on žid.

 Všetci súdení sa po intenzívnom mučení priznali k tomu, čo nikdy neurobili, rovnako ako tí, ktorých dal ešte nedávno súdiť oni. Veď už súdruh Lenin vyhlasoval "My, komuniisti, sme ľudia zvláštneho razenia, sme vytesaní zo zvláštneho materiálu..."

Pani Švermová ako jedna z prvých podpísala počas normalizácie Prohlášení Charty 77 a zomrela ako  90 ročná v roku 1992. Možno si spomenula aj na Dr.Horákovú, za ktorej potrestane najvyšším trestom kedysi v médiách a na výjazdoch vyzývala.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Bojkot zasadania vlády vracia Dankovi v hre vážnosť

Tromfom Danka je teraz jeho nevypočítateľnosť, náladovosť.

PRIMÁR

Strachu sa bude dať zbaviť. Vedci ho zničia pomocou svetla

Objav pomôže obetiam traumatizujúcich zážitkov.


Už ste čítali?