Ivan Palúch skonal po poslednej rozlúčke so svojím idolom, majstrom Chudíkom.

Autor: Elena Antalová | 2.7.2015 o 22:31 | (upravené 4.7.2015 o 22:43) Karma článku: 5,32 | Prečítané:  655x

Ivan Palúch patril k tým, ktorí uverejnili svoje poďakovanie a spomienku hneď po úmrtí svojho milovaného, nielen hereckého vzoru, majstra Ladislava Chudíka. Okrem iného spoluúčinkovali vo filme režiséra Karola Spišáka  Demeterovci.

Film vznikol v roku 1976 podľa scenára Jána Kákoša. Ladislav Chudík v ňom stvárnil otca Tomáša Demetera, Ivan Palúch Štefana Strapotu. Ako sám pán Palúch povedal, bolo preňho cťou vo filme účinkovať.

Prečo vieme o Palúchovi tak málo?

Jednak preto, že mal domov v Banskej Bystrici, nie v Bratislave, kde sú možnosti účinkovania väčšie, ale hlavne z dôvodu nevšímavosti slovenských (ne)kompetentných, jednosmerne zahľadených ´povolených povolaných´. Tak to bolo pred rokom ´89 a tak aj po ňom a vyzerá to tak, že ak  nie si spolužiak, bratanec či kamarát kamaráta (najlepšie vplyvného) "nepinkneš" si nielen v kultúre ani teraz.

Na druhej strane musím oponovať autorom článkov, a napokon aj samotnému hercovi a ich tvrdeniam, že to bol len režim, pre ktorý Palúch "nemohol". Stačí si pozrieť jeho filmografiu aj počas normalizácie. Hral, asi vďaka režisérom, ktorí sa nebáli obsadzovať ho, hoci to neboli vždy hlavné postavy. Ale hral aj Adama Šangalu, Bajaju, spomínaného Strapotu v Demeterovcoch, ale najmä po boku Annie Giradotovej v slávnom, vtedy juhoslovanskom, filme Čoskoro bude koniec sveta. Z nominanta na Oscara ostal na Slovensku  dôchodca s 256 eurovým dôchodkom.

Prečo bol Palúch diskriminovaný?

Jeho prvou manželkou bola skvelá tanečníca Blanka Modrá (aj slávna Laterna magica), s ktorou mal dcéru. Emigrovala aj s dvojročnou Markétou do Viedne, kde sa tiež preslávila. A čo predtým v Československu "spáchala" Blanka Modrá? Bola dcérou Bohuslava Modrého, s ďalšími desiatimi majstrami sveta v ľadovom hokeji, odsúdeného do Jáchymova za "velezradu", ktorú nikdy nikto nedokázal. Beztrestne obišiel len Vlastimil Zábrodský. Hovorilo sa a hovorí sa doteraz všeličo, dokázané to však nie je.

Po rozvode s pani Modrou prišla ďalšia "trampota". Po "bratskej pomoci", keď sa vracal zo zahraničia, mu hneď na letisku roztrhali pas a on nadával. Potichu, ale najmä nahlas. A s vtedy nevhodnými ľuďmi.

Ale ako nič nie je čiernobiele, nebol taký ani Ivan Palúch. Veľa nepríjemností si spôsobil svojou neskrotnou povahou.

Pravdepodobne, a zo skúsenosti sa domnievam, že na tento blog budú reagovať ľudia "charakternejší" ako nebeskí anjeli a pospomínajú, v akej krčme kedy Ivana videli...Ivan by sa hádal, hoci teraz, ak je už pri svojom veľkom vzore, tolerantnom majstrovi Chudíkovi, by im isto odpustil.

Nemal si to ľahké, Ivan. Oddýchni si.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Niektorí ľudia majú zvláštny dar, chutí im dúha a vidia zvuky

Ak vám vonia hudba alebo zapácha nejaká situácia, zrejme máte dobrú slovnú zásobu a radi sa vyjadrujete opisne. Alebo ste synestetik a myslíte to doslovne.

EKONOMIKA

Osem zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Ľudí čaká viac dokladovania a prísnejšie posudzovanie.

ŠPORT

Sagan pobavil otázkou na súpera aj odpoveďou, prečo bol na toalete

Špekulovalo sa o zdravotných problémoch.


Už ste čítali?