Od smrti významného Slováka nás delí 85 rokov

Autor: Elena Antalová | 23.7.2015 o 17:49 | (upravené 25.7.2015 o 16:59) Karma článku: 3,55 | Prečítané:  617x

Narodil sa 20.10.1846 v Starej Turej, zomrel v júli 1930 v Bratislave, ako veľmi známy verejný činiteľ, ktorý sa, ešte v prvej ĆSR, aj vo  veku  takmer 84-roch rokov, angažoval ako prívrženec vládnej Liberálnej strany.

Vyštudoval gymnázium a právnickú fakultu v Bratislave a Budapešti. Dvadsať rokov pracoval ako hlavný mestský fiškál (notár), neskôr ho vymenovali za prednostu dôchodkového oddelenia mestského magistrátu v Bratislave. Bol hodnostárom slobodomurárskej lóže a organizátorom verejného a kultúrneho života v meste, písal ideové a politické články, úvodníky, venoval sa aj divadelnej kritike. V rokoch 1883 - 1884 redigoval Pressburger zeitung (Bratislavské noviny). Ovládal, v tých časoch v Bratislave samozrejmé tri  jazyky. Tento, v tých časoch, významný človek uprednostňoval, možno ako spomienku na Budapešť, maďarčinu. Býval výrečným poslancom Uhorského snemu, podobne ako kedysi Ľudovít Štúr. So Štúrovcami ho spájali aj iné skutočnosti, a to rodinného charakteru.

Významný Bratislavčan "má" dnes ulicu v Karlovej Vsi, identifikovať však osobnosť s jeho menom nevedel nikto z Karlovešťanov. Dokonca ani na Miestnom úrade o ňom netušili (bolo to pred tromi rokmi)

Nevedno, či vinohradnícku dedinku niekedy navštívil. Napriek tomu, celkom nelogicky, ale pre tie časy zrejme typicky, premenovali po roku 1992 po ňom jednu z najfrekventovanejších ulíc tejto mestskej časti. Zrejme bolo treba zrušiť Komsomolskú ulicu a vtedajší úradníci a možno aj politici, prisúdili ulicu ruských komsomolcov, jemu. Kedysi "mal" ulicu v centre, kde celý život pôsobil a bola to ulica, ktorá dnes nesie meno Strakova.

Meno muža, ktorý významne ovplyvňoval kultúrny, politický a spoločenský život Bratislavčanov , "zavesili" na nevábnu stenu domu, ktorý sa volá Kultúrny. Cestujúci autobusov 32 a trolejbusov 33 sa s ním môžu zoznámiť počas čakania na spoje.

Jeho meno znie DANIEL MOLEC.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Niektorí ľudia majú zvláštny dar, chutí im dúha a vidia zvuky

Ak vám vonia hudba alebo zapácha nejaká situácia, zrejme máte dobrú slovnú zásobu a radi sa vyjadrujete opisne. Alebo ste synestetik a myslíte to doslovne.

EKONOMIKA

Osem zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Ľudí čaká viac dokladovania a prísnejšie posudzovanie.

ŠPORT

Sagan pobavil otázkou na súpera aj odpoveďou, prečo bol na toalete

Špekulovalo sa o zdravotných problémoch.


Už ste čítali?