Margaréte, láske (zo strateného denníka 1981)

Autor: Elena Antalová | 28.12.2015 o 23:58 | (upravené 29.12.2015 o 0:10) Karma článku: 5,80 | Prečítané:  560x

Dnes zomrela. Diagnóza? Oficiálne sa tomu vraví celkové zlyhanie všetkých vnútorných orgánov. A neoficiálne? "Miluješ pretože miluješ. Pre lásku niet dôvodu", ako napísal A.de Saint-Exupéry predtým, ako sa naveky stratil.  

Dcéra presvedčeného gardistu v štyridsiatom štvrtom ušla napriek otcovým vyhrážkam s prvou láskou, istým Čechom na povstalecké územie.

Domov sa vrátila po pol roku poznačená najmä na duši, Viac o ňom nepočula. A možno aj počula, ale si to nechala pre seba. Jas v jej ligotavých očiach trochu pohasol.

Ukončila školu a po krátkej známosti sa o rok vydala za nenápadného úradníka. Bola to taká láska neláska, aj chémia chýbala, aj spriaznená duša. Takých manželstiev spola z nádeje a spola z možnosti oslobodiť  sa od otca a pre poriadok v rodine, boli vtedy tisíce. Navyše, ak  sa nenápadný úradník dokázal postarať o bývanie dosť ďaleko od spomienok.

Vydržali spolu pätnásť rokov, deti nemali. Snažila sa "letieť" iným smerom, ako bolo nudné miesto v administratíve nepodstatného podniku. Módne časopisy sa v mysliach ľudí s fantáziou iba rodili, utiahla sa vo voľnom čase k malému súkromnému podnikaniu. Začala na starej singerke šiť blúzky, keď v predajniach odevov vystavovali hubertusy a tepláky. Mala úspech, zákazníčky chodili polo tajne po večeroch, ale aj tak sa našiel niekto, kto ju udal. Našťastie pomohol dávny známy, ktorému potvrdila účasť v Povstaní.

Zákaznícky okruh rástol, aby stíhala, s obšívaním jej vypomáhala milá stará dáma. Manžel čoraz častejšie doma absentoval,  Margaréta sa zblížila s rodinou starej dámy. najmä s jej ženatým synovcom, otcom dvoch detí. Fešák, bonviván plný ohňa, za ktorým vášnivo zapišťala jej neuspokojená osobnosť.

Narodila sa nová Margaréta, ktorú nezaujímal okrem lásky nikto a nič. Rozviedla sa, a keď sa rozviedol aj on, vzali sa. Na niekoľko rokov sa ostatný svet v jej vedomí stratil. Boli nádherné večery a noci, staronové otvorené nočné podniky často vítali dobre naladený pár. Alkohol im pri tej láske výdatne pomáhal...

Začala pracovať vo svojom odbore v istom dobre zabehanom podniku. Vyzeralo to na úspech. Aby  ho udržala v nálade,  každodenne popíjala. Už nie len s ním.

Po pár rokoch začalo manželstvo krachovať. Že s "takou" on nebude! Rozchod.

Každý deň fľaša na zabudnutie za stratenou láskou.

Príživníkov bolo veľa, narodil sa tretí človek Margarétinho života. Alkoholik.

A koniec.

Na Vianoce by bola mala deväťdesiat. Zbohom, Margaréta!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Amnestie, Roháč a Sýkora. Čo má vplyv na prípad vraždy Remiáša

Na rozhodnutie o Mečiarových amnestiách má Ústavný súd posledné dni. Nájomný vrah Roháč dostal doživotie. Pri vražde Sýkoru sa spomína SIS.

DOMOV

Koalícia sa chce náhle zbaviť šéfa Ústavu pamäti národa

Ak by zmena zákona prešla, nové pravidlá začnú platiť od 15. októbra 2017.


Už ste čítali?