Kniha, čo mení životy

Autor: Elena Antalová | 6.1.2016 o 14:30 | (upravené 6.1.2016 o 14:43) Karma článku: 5,65 | Prečítané:  841x

Mnohí sú presvedčení, že doba je priťažká a ľudskému rodu nepraje. Pozrime sa na zložitosť otázky bez predsudkov a pokúsme sa zamyslieť, či to nie je naopak. Čo, ak človek nepraje "dobe"?

Nielen nepriateľom, ktorých si často vytvára vo svojej mysli, ale často nepraje ani sám sebe?

Nejde o kvalitné prežívanie ľudskej telesnosti. Až na diskutabilné výnimky sa vieme o naše telesné schránky starať až pridobre. Nejde o materiálne hodnoty, ale o vnútorný rozmer človeka. O duchovnú potravu. O nasmerovanie vedomia na dôležité hodnoty ľudského bytia.

Satori je japonské slovo a znamená osvietenie. Vyskytuje sa najmä v budhizme, ale ak ide o pokoj v  duši, konfesia je nepodstatná.

"Slovo "osvietenie" v nás vyvoláva predstavu akéhosi nadľudského úspechu, ale v skutočnosti je to prirodzený stav prežívania jednoty s Bytím. Je to pocit spojenia s niečím nesmiernym a nezničiteľným, s niečím, čo je takmer paradoxne vami a čo je zároveň omnoho väčšie než vy. Osvietenie je nájdenie vašej prirodzenosti za hranicami všetkých foriem" (citát E.T.).

Mnohí sa teraz ironicky uškrnú. Ale nikto sa nás nespýta, či súhlasíme s ovplyvňovaním našich životov. Chceme byť vari len figúrky na predkreslenej scéne? Nevháňa vám to do sŕdc strach? Pokúsme sa pomôcť si sami.

Azda nebudete namietať, ak sa pokúsime zoznámiť vás s knihou, čo koncom deväťdesiatych rokov spôsobila zásadný zlom v myslení a postojoch. Tých, ktorí knihu prijali, nasmerovala k ďalším autorom, ktorí sa pokúšajú uľahčovať človeku život na Zemi. (Napokon, prestať čítať tieto riadky aj knihu samotnú, môžete vždy).

Prvú knihu spisovateľa Eckharta Tolleho Sila prítomného okamihu (druhou je rovnako významná Nová zem) viacerí z vás nielen preštudovali, ale ju vlastnia z prozaického dôvodu: môžu sa k nej kedykoľvek vrátiť.

Eckhart Tolle v úvode píše: "Nesnažte sa pochopiť svoje bytie racionálne. Nesnažte sa pochopiť ho rozumom. Bytie môžete poznať jedine vtedy, keď máte úplne pokojnú myseľ a žijete plne a intenzívne v prítomnom okamihu... Znovu nadobudnúť vedomie svojho bytia a zotrvať v tomto stave ´citového uvedomenia´ je osvietenie".

Čo je onen prítomný okamih? V čom spočíva jeho sila?

"Keď sa prestanete zaoberať minulosťou a budúcnosťou, radosť z bytia naplní všetko, čo robíte. Keď sa sústredíte na prítomný okamih, pocítite hlboký pokoj. Ani úspech ani neúspech nemôžu zmeniť váš vnútorný stav Bytia. Našli ste život pod povrchom svojej životnej situácie".

Ten, kto sa začíta do Tolleho knihy, nielenže začne spoznávať sám seba, ale sa naučí, ako zatvoriť myseľ pred dotieravými myšlienkami, spojenými s časom, minulosťou a budúcnosťou. S výčitkami, bolesťou a trápeniami minulosti a strachu z budúcnosti.

Tolleho kniha mení životy.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?