Asexuálny literárny príbeh a zrušená autorka

Autor: Elena Antalová | 10.5.2016 o 16:30 | (upravené 10.5.2016 o 17:00) Karma článku: 3,51 | Prečítané:  651x

Dievčenský román Olginé omyly (áno, Olginé) vyšiel v roku 1948  v Nakladateľstve E.Strelca v Piešťanoch. Napísala ho česká autorka Eva Marešová a jej autorstvo a  osud sú oveľa zaujímavejšie ako onen banálny dievčenský románik.

Na záložku nemenovaný redaktor, možno sám pán Strelec, okrem iného napísal: "Prirodzeným tempom sa rozvíja dej nekonečne milý a radostný. Útrapy študentky, ktorá na prahu dievčenstva bojuje  proti zaznávanému citu - láske -   opisuje autorka sviežo a pútavo. Čitateľky budú dychtivo očakávať rozlúštenie romániku statočnej študentky Oľgy"

Príbeh: Študentka sa zaľúbi do profesora matematiky. Peripetie jej vzťahu  zaberajú celú románovú plochu, ktorú uzatvára prvý bozk..

Epilóg: Šťastný profesor vyučuje, šťastná Oľga sa denne prechádza pred školou s kočiarikom.

(S rovnakými literárnymi kvalitami sa môžeme stretnúť aj vo viacerých súčasných dielkach slovenských autoriek, ktoré síce bozkom nekončia, ale začínajú a pokračujú sexuálnymi exhibíciami, ich variáciami a kombináciami a nespočetnými orgazmami. Do povinného čítania nepatria a proti gustu žiaden dišputát).

Autorstva Evy Marešovej je oveľa zaujímavejšie.

Narodila sa 21.júla 1900 v Prahe ako Vladimír Watzke. Pán Watzke sa stal úradníkom, ktorý si privyrábal písaním pod množstvom pseudonymov. Podľa žánru budúcej knihy. Do roku 1945 ich napísal viac ako sto. Získal  aj literárne ocenia, no po roku 1945 ho obvinili z kolaborácie s Nemcami za autorstvo kníh Hrdinovia severu a Lietalo nad Afrikou. Musel sa s rodinou vysťahovať do Žatca a s písaním skončil.

Ešte dva roky vypomáhal ako dramaturg v Divadle v Kladne, neskôr ho zamestnali vo Zväze mládeže v kultúrnom oddelení Družstva pestovateľov chmeľu!

Jeho dievčenský román, čo vyšiel na Slovensku u pána Strelca ako Olginé omyly, napísal pre Vydavateľstvo Zmatlík a Palička pod názvom Hančiny omyly v roku 1937, aby ho o 11 rokov vydali v Piešťanoch, kde meno Hanči asi nebolo populárne. (Osudy vydavateľov po znárodnení nie sú známe).

Na titulnej strane slovenského vydania sa usmieva krásna herečka Dagmar Frýbortová, známa z desiatky známych českých  filmov, ale najmä ako Věra zo známeho filmu podľa predlohy Karla Poláčka (zabili ho nacisti) Hostinec u kamenného stolu. Frýbortová skončila po komunistickom prevrate po protekcii ako uvádzačka v Divadle hudby (otec uväznený ako triedny nepriateľ). 18.mája uplynú štyri roky od jej smrti. Odišla ako 86 ročná neznáma vdova (Kopecká, také bolo priezvisko jej manžela).

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Voliť proti Kotlebovi nebude bolieť

Ktovie, ako na voličov zapôsobí Klusov sľub vyčistiť úrady od rodinkárstva. Zdá sa totiž, že práve to im neprekáža v prípade ĽSNS.

DOMOV

Politický geograf Madleňák: Neviem, či v Lučenci poznajú Luntera či Mičeva

Extrémista Marian Kotleba ťaží v banskobystrickej župe aj zo slabej informovanosti tamojších voličov, hovorí pre SME politický geograf TIBOR MADLEŇÁK.

DOMOV

Nemýľte sa, toto nie je vaše Slovensko, zaznelo Kotlebovi pod oknom

Na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič, pripomenul prezident Andrej Kiska.


Už ste čítali?