Keď si tato Dežo a syn Kubo písali listy

Autor: Elena Antalová | 2.8.2016 o 20:14 | (upravené 3.8.2016 o 20:44) Karma článku: 4,48 | Prečítané:  779x

Muzikant a filmár Dežo Ursíny (1947 - 1995) mal v tridsiatke s druhou manželkou Soňou syna Jakuba, ktorý  po rozvode rodičov ako 14 ročný začal  žiť v bratislavskej Dúbravke s otcom. Listy z izby do izby vyšli vlani knižne. .

Keď tú útlu, bielu knižku s príznačným názvom Ahoj Tato Milý Kubo prvý raz zoberiete do rúk, dojme Vás vnútorná aj vonkajšia čistota, (kniha je biela), a to ešte skôr, ako sa začítate do úvodných slov Dežovho spolupútnika Ivana Štrpku.

Titul Ahoj Tato Milý Kubo by mal patriť do povinného čítania dospelých, najmä ´nedospelých´ rodičov a ich dospievajúcich detí.

V listoch, ktoré si slávny, smrteľne chorý otec (posledný list je nedatovaný, ale uvedený je mesiac máj, Dežo ho teda písal tesne pred  smrťou) a vtedy sedemnásťročný syn vymieňali cez chodbu spoločného bytu sa dá vycítiť Dežova rozorvanosť, ktorú Kubo nesie veľmi ťažko. Nie je to len rozorvanosť z veľmi boľavej choroby a dlhodobých hladoviek, ale aj z prežitých, v niektorých fázach Ursinyho života zúfalých rokov (a krokov), v boji samého so sebou a úporná snaha ochrániť syna pred opakujúcimi sa chybami nadaných a nadmieru sebakritických osobností.

Často píše s trpkosťou a krutosťou jemu vlastnou, až sa ten, kto poznal  Deža ako študenta elektrotechnickej priemyslovky, zakladajúceho The Beatmen a chystajúceho sa na štúdium filmovej a televíznej dramaturgie, pousmeje, ako sa tato Dežo pokúša zabrániť synovi Kubovi opakovať jeho vlastné chyby.

Z pohľadu relatívne mnohých rokov od Dežovej smrti sa nedá nespomenúť na jeho občiansky postoj a to aj  v časoch jeho ťažkého boja s rakovinou (diagnostikovali mu ju v roku 1989). Nikdy sa nevyhol verejne sa vyjadriť k vtedajšej československej súčasnosti. Jeho posledná spoločenská a politická úvaha z roku 1995 signalizovala, že táto významná slovenská umelecká osobnosť by bola mohla byť skvelým ministrom kultúry,

A že bol iný ako iní?

Každý, kto sa  odlišuje, musí rátať s tým, že sa stane terčom posmechu duchovne neurodzených.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TRNAVA

Trnavskí policajti zastrelili muža, ktorý mal šéfovať bankomatovej mafii

Obeťou policajnej streľby v obci Opoj je 42-ročný Ján Golis.

KOMENTÁRE

A toto vám ako napadlo, pani Nicholsonová?

Kým Pašku musela schladiť Laššáková, Nicholsonovú poslal do reality Galko.

TECH

Teoretická astrofyzika dosiahla truiumf, našli kilonovu

Ďalekohľady zachytili prvý optický náprotivok zdroja gravitačných vĺn.


Už ste čítali?