Keď si tato Dežo a syn Kubo písali listy

Autor: Elena Antalová | 2.8.2016 o 20:14 | (upravené 3.8.2016 o 20:44) Karma článku: 4,48 | Prečítané:  745x

Muzikant a filmár Dežo Ursíny (1947 - 1995) mal v tridsiatke s druhou manželkou Soňou syna Jakuba, ktorý  po rozvode rodičov ako 14 ročný začal  žiť v bratislavskej Dúbravke s otcom. Listy z izby do izby vyšli vlani knižne. .

Keď tú útlu, bielu knižku s príznačným názvom Ahoj Tato Milý Kubo prvý raz zoberiete do rúk, dojme Vás vnútorná aj vonkajšia čistota, (kniha je biela), a to ešte skôr, ako sa začítate do úvodných slov Dežovho spolupútnika Ivana Štrpku.

Titul Ahoj Tato Milý Kubo by mal patriť do povinného čítania dospelých, najmä ´nedospelých´ rodičov a ich dospievajúcich detí.

V listoch, ktoré si slávny, smrteľne chorý otec (posledný list je nedatovaný, ale uvedený je mesiac máj, Dežo ho teda písal tesne pred  smrťou) a vtedy sedemnásťročný syn vymieňali cez chodbu spoločného bytu sa dá vycítiť Dežova rozorvanosť, ktorú Kubo nesie veľmi ťažko. Nie je to len rozorvanosť z veľmi boľavej choroby a dlhodobých hladoviek, ale aj z prežitých, v niektorých fázach Ursinyho života zúfalých rokov (a krokov), v boji samého so sebou a úporná snaha ochrániť syna pred opakujúcimi sa chybami nadaných a nadmieru sebakritických osobností.

Často píše s trpkosťou a krutosťou jemu vlastnou, až sa ten, kto poznal  Deža ako študenta elektrotechnickej priemyslovky, zakladajúceho The Beatmen a chystajúceho sa na štúdium filmovej a televíznej dramaturgie, pousmeje, ako sa tato Dežo pokúša zabrániť synovi Kubovi opakovať jeho vlastné chyby.

Z pohľadu relatívne mnohých rokov od Dežovej smrti sa nedá nespomenúť na jeho občiansky postoj a to aj  v časoch jeho ťažkého boja s rakovinou (diagnostikovali mu ju v roku 1989). Nikdy sa nevyhol verejne sa vyjadriť k vtedajšej československej súčasnosti. Jeho posledná spoločenská a politická úvaha z roku 1995 signalizovala, že táto významná slovenská umelecká osobnosť by bola mohla byť skvelým ministrom kultúry,

A že bol iný ako iní?

Každý, kto sa  odlišuje, musí rátať s tým, že sa stane terčom posmechu duchovne neurodzených.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Kuriózny zločin spred 50 rokov ožíva vďaka novinárovi Romanovi Kaliskému

Vlastnú susedu chcela utopiť v odpadovej šachte, napokon dostala 6 rokov.

ŠPORT

Šupler: Keď sme boli v céčku, každý chcel ísť na MS. Dnes je situácia iná

Je ešte skoro, vraví Šupler o hráčoch do 18 rokov.

DOMOV

Viezli sme sa po trase, po ktorej Remiáš prešiel naposledy

Uplynulo 21 rokov od smrti Remiáša.


Už ste čítali?