Keď Gabriela Hermelyová spievala na prvej Lýre

Autor: Elena Antalová | 16.8.2016 o 0:30 | (upravené 16.8.2016 o 0:36) Karma článku: 4,87 | Prečítané:  1195x

bola vtedy už dávno obľúbená, takže, keď ju moderátor, známy Vladimír Dvořák, uviedol s piesňou Vieroslava Matušíka a Elišky Jelínkovej Mám ho rada, privítal ju dlhotrvajúci aplauz. Bolo to v PKO a bolo to pred päťdesiatimi rokmi.

Horeuvedené mená umelcov dnes mladým a najmladším poslucháčom nič nehovoria. Ale spomenuté  osobnosti tu boli a boli obdivované pre svoju vysokú profesionalitu. Všetci už odišli do neznáma a včera ich nasledovala aj Gabika, krásna, s prirodzenou charizmou vystupujúca umelkyňa. Asi už málokto vie, že pani Hermelyová ako prvá uviedla u nás prejav dôsledne zodpovedajúci požiadavkám swingového štýlu, a kto neverí a má tú možnosť, nech si vypočuje nahrávku s piesňou Jána Siváčka Ty nie si môj typ z roku 1955.

Aký bol náš politický a s tým súvisiaci spoločenský život - a bol skutočne plný aj desivých zákrut - tak ho prežívala aj citlivá speváčka,. Na javisku noblesná, a pritom plná fascinujúcej prirodzenosti, bola aj manželkou a matkou dvoch detí. Boli obdobia, kedy sme o nej aj roky nepočuli, našťastie ich občas vystriedali aj dni dobrých ponúk rozhlasových nahrávok a stávalo sa, že aj koncertných vystúpení. Sama sa v  roku 1978 priznala: "Prežila som rôzne obdobia. V mladosti bol spev pre mňa všetkým. keď som účinkovala v orchestroch Jána Siváčka, Siloša Pohanku alebo Gustáva Offermanna, všetko ostatné som zanedbávala. Musela som sa rozhodnúť, dve najdôležitejšie a najmilovanejšie zložky môjho života, hudba a deti, sa nedali zlúčiť. Rozhodla som sa pre rodinu.

Ale v roku 1978 už deti odrastali a speváčka so smútkom v očiach dodávala: "Teraz by som mala čas zasa sa venovať spevu..." Sčasti sa sen začal napĺňať v Televíznych návratoch Slovenskej televízie. Nezabudnuteľná bola v jej podaní skladba Gilberta Bécauda Ten deň, keď prišiel dážď alebo Legrandova pieseň s textom Zora Laurinca  Nádej nájde nás.

Na prelome 50. a 60. rokov patrila k najpozoruhodnejším umelcom televízneho vysielania STV.

Od konca šesťdesiatych rokov sme sa s Gabrielou Hermelyovou na koncertných pódiách, nahrávacích  a televíznych štúdiách takmer nestretali. Možno to neboli len deti, kvôli ktorým na slovenskej umeleckej scéne chýbala...Skryté tajomstvá si odniesla so sebou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Poliaci vyšetrujú Štrougala. Na Slovensku sú zločiny premlčané

Poľsko rieši štyri prípady usmrtenia ľudí elektrinou na hranici s ČSSR. Na slovenskej časti hranice s Rakúskom ich zomrelo vyše štyridsať.

KOMENTÁRE

Pripomeňme si, že režim bol naozaj zločinecký

Námietka, že ÚPN v Poľsku má väčšie právomoci, je nemiestna.

TECH

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét.


Už ste čítali?