"Čo si tí ľudia nevymyslia! Ja som svätá"? Čuduje sa Matka Tereza

Autor: Elena Antalová | 5.9.2016 o 20:50 | Karma článku: 4,59 | Prečítané:  1400x

Albánka Agnes Gonxhne Bojaxhiu bola od 10.9.1946 presvedčená, že sa jej počas cesty vlakom prihovoril Kristus a poveril ju charitatívnou činnosťou. Mala vystúpiť z kláštora a v roku 1948 otvoriť v Kalkate verejnú školu pre siroty

V roku 1952 mala presvedčiť predstaviteľov mesta, že, ak jej pridelia nepotrebnú budovu, bude sa v nej starať o tých, ktorí, nikým nepovšimnutí, umierajú na ulici.

Úlohu splnila viac ako na sto percent. Po celom svete sa množili charitatívne zariadenia jej misionárok lásky. Oslavovali a oslovovali ju najznámejšie celebrity sveta, v roku 1979 jej udelili Nobelovu cenu mieru.

Včera ju pápež František vyhlásil za svätú.

Je svätou pre povinné dva zázraky, ktoré cirkev vyžaduje pre možnosť svätorečenia? Už dnes ich vedci spochybňujú.

Mnohí by možno radi vedeli aj niečo o jej vnútornom svete, ako nám ho dala spoznať v zápiskoch blízkym, o ktorých sa svet dozvedá 19 rokov po jej smrti.

"Raj mi nič nehovorí, napísala kalkatskému biskupovi v päťdesiatych rokoch. "Zdá sa mi prázdny. A napriek tomu mám túto túžbu po Bohu, ktorá  ma mučí. Prosím, modlite sa za mňa, aby som sa naňho dokázala, napriek všetkému, usmievať".

Trpela kvôli vnútornému boju, plnom pochybností o Bohu? Nestačila na vyrovnanie sa s Bohom jej  neutíchajúca snaha pomáhať sirotám a smrteľne chorým? Týrala samú seba myšlienkami o vlastnej zbytočnosti?

Koľko toho znesie mysliaci človek, náročný na seba aj na iných?

Koľko toho zniesol ten, ktorý ju, podľa jej slov, v onom roku 1946 povolal do preťažkej služby?

Rozumieme vôbec aj jeho sebazničeniu?

"Bolo by to nad rámec vášho chápania", povedal, podľa záznamov, svojim apoštolom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Harabin má k prezidentskej petícii bližšie, ako priznáva

Čím viac hlasov, tým ľahšie rozhodovanie o kandidatúre, tvrdí konšpirátor a bývalý minister spravodlivosti. Zneužitia svojich údajov sa nebojí.


Už ste čítali?