Zlatá lýra v smetiach

Autor: Elena Antalová | 29.9.2016 o 14:15 | Karma článku: 4,48 | Prečítané:  890x

"To jsou paradoxy", povedal by posledný z našich spoločných  prezidentov aj v súvislosti so vznikom 10 dielneho seriálu, ktorý uvádza RTVS (dvojka) aj česká tv art. Prvotný impulz totiž dramaturg  Zlatej lýry našiel v smetiach.

Keď sa pred rokmi viezol rozhlasový hudobný dramaturg Robert Valovič vo výťahu s pracovnou čatou, ktorá mala zlikvidovať nepotrebné "papiere" z archívu Pavla Zelenaya, zaujali ho škatule, plné pre rozhlas akiste nezaujímavých spisov. Dramaturg požiadal likvidátorov, aby mu dovolil do jednej nazrieť.

Šťastný okamih! Možno to spôsobila paradoxná náhoda, prvoplánovo idúca po zmysle veci. V tomto prípade po zmysle pracovnej náplne hudobného dramaturga objavovať poklady minulosti svojej profesie, predovšetkým poklady hudobné a spevácke.

Pretože v "smetiach" na vyhodenie objavil aj vzácne, dokonca tajné dokumenty, signalizujúce, kto všetko a z akých postov sa o podceňovaný pop music žáner zaujímal. Príčina bola jasná: nedovoliť vnášať do radostnej súčasnosti konca šesťdesiatych a začiatku sedemdesiatych rokov akékoľvek pochybnosti. Nijaké dvoj a trojzmysly.

Súčasným mladým ľuďom, ktorí o vtedajšej dobe vedia málo alebo takmer nič, bude pripadať nezmyselné, prečo kohosi z najvyšších miest zaujímalo, z ktorej strany vanie Mistrál a či Rozprávkový dom nekonzultovala autorka textu s, nebodaj, "architektom" zo Západu, prípadne, komu presne bola adresovaná pesnička Hej, páni konšelé! Rekviem  už bol jasný prieser a slová, ktoré interpretoval v Písni o mé zemi Karel  Černoch, dožrali straníckych papalášov do takej miery, že si chlapec 6 rokov nepípol!

Aj taká bola Lýra.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Niektorí ľudia majú zvláštny dar, chutí im dúha a vidia zvuky

Ak vám vonia hudba alebo zapácha nejaká situácia, zrejme máte dobrú slovnú zásobu a radi sa vyjadrujete opisne. Alebo ste synestetik a myslíte to doslovne.

EKONOMIKA

Osem zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Ľudí čaká viac dokladovania a prísnejšie posudzovanie.

ŠPORT

Sagan pobavil otázkou na súpera aj odpoveďou, prečo bol na toalete

Špekulovalo sa o zdravotných problémoch.


Už ste čítali?