Zlatá lýra - festival, ktorý prinášal nádej ľuďom za železnou oponou, aj na DVD

Autor: Elena Antalová | 3.12.2016 o 18:49 | (upravené 4.12.2016 o 0:17) Karma článku: 3,50 | Prečítané:  407x

DVD Zlatá lýra krstili v Panta Rhei v Bratislave tvorcovia 10 dielneho rovnomenného seriálu, producent Patrik Pašš, scenárista Róbert Valovič, hlavný kameraman Richard Krivda a režisér Peter Hledík.

Príbehom o problémoch so zabezpečovaním lavóra pre čerstvú víťazku Veľkej ceny Eurovízie 1967 Sandy Shaw, ktorá, ako vieme, spievala bosá a potrebovala si po vystúpení umyť nohy (v PKO neboli sprchy), odľahčili slávnostnú atmosféru. Premietnutím nakrútených ukážok, ktoré sa do 10 dielneho seriálu Zlatá lýra nedostali, navnadili prítomných na slávnostný krst DVD,

Nachádzajú sa na ňom prvé dva diely seriálu (Roky nádeje 1966 - 1967 a Zlomové roky 1968 - 1969) a ďalšie vzácne zábery, ktoré v televíznom projekte, odvysielanom nedávno na Dvojke RTVS, pre nedostatok priestoru, chýbali.

Nakoľko sledovanosť seriálu prevýšila všetky očakávania, Dvojka RTVS bude seriál opakovať. Počnúc 27. decembrom si ho diváci budú môcť pozrieť počas desiatich podvečerov.

Nie vždy sa stane, že sa taký veľký televízny projekt vydarí tak dokonale, ako sa stalo v tomto prípade. Tvorcovia dokázali zmapovať schopnosti viacerých zúčastnených osobností, ktoré sa o vznik Bratislavskej lýry zaslúžili a dokázali získať do šedivej krajiny za železnou oponou známe svetové hviezdy, čím  pripravili najmä mladým ľuďom v Československu čarovné letné Vianoce. Navyše dokázali pritiahnuť do domácej pesničkovej súťaže vtedajších známych slovenských a českých skladateľov, textárov a interpretov. A v neposlednom rade tvorcovia neobyčajného televízneho projektu priblížili autentickými zábermi,  najmä z ulíc Bratislavy, spoločenskú atmosféru, aká v tých rokoch vládla.

So Sandy Shaw to dopadlo dobre. Nohy si poumývala.

Síce až v druhom kúpeli. Prvý lavór nešťastne "zletel" na dlážku a smalt z neho sa rozletel na rôzne strany.

Produkcia narýchlo pozháňala auto, a trielila  k vtedy známemu Pahlenerovi po nový lavór.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Poliaci vyšetrujú Štrougala. Na Slovensku sú zločiny premlčané

Poľsko rieši štyri prípady usmrtenia ľudí elektrinou na hranici s ČSSR. Na slovenskej časti hranice s Rakúskom ich zomrelo vyše štyridsať.

KOMENTÁRE

Pripomeňme si, že režim bol naozaj zločinecký

Námietka, že ÚPN v Poľsku má väčšie právomoci, je nemiestna.

TECH

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét.


Už ste čítali?