Burger, Trumbo, Dobiáš

Autor: Elena Antalová | 10.12.2016 o 15:15 | (upravené 10.12.2016 o 15:20) Karma článku: 4,20 | Prečítané:  313x

traja muži s takmer identickými osudmi, ktorí sa nikdy nestretli. Každý žil v inom režime, všetci mimoriadne nadaní tvorcovia umeleckých diel, všetci traja "nepriatelia ľudu" a nedobrovoľné obete zvrátených systémov.

Pred štyrmi dňami navždy odišiel 99 ročný Adolf Burger.

Narodil sa vo Veľkej Lomnici ako Slovák židovského pôvodu. V Poprade sa vyučil za typografa, zamestnal sa vo firme Horváth v Bratislave a v roku 1942 sa oženil. Vzápätí, v rámci vtedajších slovenských zákonov, novomanželov Burgerovcov poslali do Osvienčimu, kde sa videli naposledy.

Pána Burgera napokon presunuli do Sachsenhausenu, kde vybraní väzni s odbornými typografickými znalosťami, na Hitlerov príkaz, falšovali bankovky spojencov (libry a doláre).

V roku 1983 vyšla v Prahe kniha Komando padělatelů, neskôr, v rozšírenom vydaní, pod názvom Ďáblova dílna, podľa ktorej jej autor Adolf Burger, spolu s režisérom Stefanom Ruzovitskym, napísal filmový scenár. Vzniklo dielo, ktorému  v roku 2008 americkí filmoví akademici udelili Oscara za najlepší cudzojazyčný film.

Vlani nakrútil americký režisér Jay Roach, autor viacerých bláznivých komédií (aj Svokor, to je lotor), fascinujúci biografický príbeh o skvelom americkom scenáristovi Daltonovi Trumbovi (zomrel v septembri 1976). Film o ľavicovom americkom intelektuálovi nakrútil tak dokonale, že, ako poznamenal recenzent, lepší scenár by o sebe nestvoril ani samotný Trumbo. Film s Bryanom Cranstonom v úlohe Trumba pripomína tragický príbeh nášho scenáristu a spisovateľa Rudolfa Dobiáša. Pravdaže, v opačnom názorovom garde. Oboch však prenasledovali predstavitelia moci pre ich nekompromisné postoje.

Dobiáš však prežil časy ľudovej demokracie a socializmu v podstatne neľudskejších podmienkach ako Trumbo v americkom väzení päťdesiatych rokov (v čase pohonu na ľavicových filmárov).

Jeho príbeh by mohol poznať každý kultivovaný a, aspoň priemerne,  vzdelaný Slovák.

Ako osemnásťročného Dobiaša zatkli, ako to bývalo zvykom v "blažených" komunistických časoch, za nič. Vraj chcel nakresliť akúsi karikatúru vtedajších sovietskych papalášov. Osemnásťročný začal živoriť v krutých podmienkach jáchymovských baní a čakalo ho tam osem dlhých rokov.

A čo spomínaných autorov spájalo?

Po návrate z výkonu trestu ani jeden  nesmel tvoriť pod vlastným menom.

Pokým Rudolfa Dobiáša, vďaka slušným ľuďom v Slovenskom rozhlase, mohli neskôr už aj menovite spomenúť (víťazná festivalová  hra Cvrček sa ešte pomerne opatrne dotýkala väzenského prostredia), Dalton Trumbo pod menami priateľov získal aj dvoch Oscarov. Napríklad aj za scenár filmu Prázdniny v Ríme.

A včera storočný Kirk Douglas ho uprosil o napísanie scenára filmu Spartakus...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Amnestie, Roháč a Sýkora. Čo má vplyv na prípad vraždy Remiáša

Na rozhodnutie o Mečiarových amnestiách má Ústavný súd posledné dni. Nájomný vrah Roháč dostal doživotie. Pri vražde Sýkoru sa spomína SIS.

DOMOV

Koalícia sa chce náhle zbaviť šéfa Ústavu pamäti národa

Ak by zmena zákona prešla, nové pravidlá začnú platiť od 15. októbra 2017.


Už ste čítali?