Na kapitána Epoletu sa zabudne. Na Tomáša Munka nie

Autor: Elena Antalová | 27.1.2017 o 20:20 | Karma článku: 5,45 | Prečítané:  884x

"Vidím dôstojníka. Má krásnu brigadírku..." Veštievala z kávy moja krstná mama. Káva bývala vždy rovnaká, mletá, zalievaná. Vypili ste, prevrátili šálku, trikrát ste ju poklepali  a nechali ste šálku šálkou, nech  sa "ženích" usadí.

Krstná mama obľubovala ľúbostné príbehy. Televízne seriály neexistovali, ale ona ich ani nepotrebovala. Zo zvyšku kávy si ich vymýšľala sama. Neboli o nič horšie, ako tie dnešné a v každom sa vyskytoval dôstojník v brigádírke. Kapitán s touto pokrývkou hlavy bol na ženenie ideál.

Necháme už pomerne starý, tristný príbeh o kapitánovi Epoletovi a gajdošovi, čo gajduje pre šéfove výložky falošne. Sám sa chválil, že gajduje vyše 42 rokov, a my, plebs, nie sme dostatočne vďační ani za výkony, ktoré podával aj za socializmu, ba ešte sa čudujeme, že prešiel od komunistov k národniarom!

V týchto trápnych časoch nás prekvapuje aj "boj" krivej mrkvy s krásne urastenou, lebo už naozaj od rozkoše nevieme, čo by sme, a pritom práve s mrkvou sa - paradoxne - viaže neodpustiteľný príbeh z konca vojny.

Jezuitského novica z Ružomberka Tomáša Munka hnali na pochode smrti z koncentráku spolu s jeho otcom a ďalšími väčšmi mŕtvymi ako živými, po zabahnenej ceste. Vyhladovaný Tomáš našiel zhnitú mrkvu a zjedol ju. Napokon ho, neschopného pokračovať v ceste, v kŕčoch a horúčke sotili do jarku a zastrelili. Otec, ktorý prosil o jeho život, dostal guľku tiež.

Na kapitána Epoletu, aj na súdruhov plukovníkov, sa časom aj v trojrozmernom vesmíre zabudne.

Zabudne sa na "boj" pokrivenej mrkvy s urastenou.

Na ružomberského jezuitu Tomáša Munka, ktorý vyhladovaný urobil zúfalý čin, sa zabudnúť nemá

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Novinár Hanus: Keď som zistil, že som sa v kauze Cervanová mýlil, nemohol som spať

Niektoré katolícke média neinformovali o kauze Bezák, lebo sa rozhodli, že budú láskavé, aby neznepokovali čitateľov, vraví MARTIN HANUS.

TECH

Ako si vybrať najlepší fotoaparát podľa toho, čo chcete fotiť

Od lacných kompaktov až po drahú zrkadlovku.


Už ste čítali?