Nenávisť ako náhradný program za vlastné zlyhania?

Autor: Elena Antalová | 4.2.2017 o 11:54 | Karma článku: 3,08 | Prečítané:  540x

Je potreba pocitu jedinej pravdy nášho JA taká silná, že bez nej nedokážeme žiť? Preto sa osobne aj celospoločensky často sporíme a vyvolávame súkromné aj verejné "víchrice"? Nie je to náhradný program za vlastné zlyhania?

Za vlastné zlyhania, prehrané životné pokusy, neúspešné "gumovanie" hriechov minulosti, snaha o tíšenie utajovaných bolestí a nevydarených  pokusov  uspieť..

Možno už v génoch si tú ťažko priznávanú bolesť prinášame na svet. Patrí teda bolesť neodvratne k životu homo sapiens? Ako obrana za prehry a trápenia, za nedostatok lásky a porozumenia?  Nenávisť, ako kruhy na vode, sa potom šíri v súkromnom živote, partnerských vzťahoch, v rodinnom prostredí, medzi známymi aj neznámymi, a vzápätí ako mor zachvacuje spoločenstvo, ktorého sme súčasťou. Preto nás často rozlaďujú  celospoločenské spory, napätia a z našich pohľadov prehry, ale dokáže nás potešiť, ak sa úspešnému (reprezentantovi) darí.

Pokiaľ naše nadšenie a radosť niekto, obyčajne z momentálne  vplyvných a rozhodujúcich osôb, nezneužije. Začneme si zvykať na podrazy, ubližovanie, neúnosné ponižovanie, dlhodobé zneužívanie výhodných príležitostí na úkor ostatných.,

Každý by  chcel byť šťastný. Podľa ním určených predstáv o šťastí.

Ak má vysoko postavený inú predstavu o živote a dáme mu do rúk veľkú moc, vyvoláva nielen často dlhoročný celospoločenský konflikt, ale v konečnom dôsledku spoločenstvo ničí. A zničí.

Darmo bude obviňovať z klamstiev a hriechov iných. Darmo sa, po prípadnej tragédii, pokúsi obhajovať slovami "Bože, odpusť mi, lebo som nevedel, čo robím".

Mal to vedieť. Na to bol "vyvolený".

Len či sa ešte bude mať komu prihovoriť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Novinár Hanus: Keď som zistil, že som sa v kauze Cervanová mýlil, nemohol som spať

Niektoré katolícke média neinformovali o kauze Bezák, lebo sa rozhodli, že budú láskavé, aby neznepokovali čitateľov, vraví MARTIN HANUS.

TECH

Ako si vybrať najlepší fotoaparát podľa toho, čo chcete fotiť

Od lacných kompaktov až po drahú zrkadlovku.


Už ste čítali?