Keď muži plačú celú noc

Autor: Elena Antalová | 23.2.2017 o 0:00 | (upravené 23.2.2017 o 18:47) Karma článku: 3,50 | Prečítané:  227x

"Banálny príbeh rakoviny. Pribúda jej stále obrovským tempom, za rok zistia v Európe rakovinu prostaty 350 tisícom mužov, z ktorých vyše 80-tisíc zomrie. U  nás sa jej obeťou stane za rok asi 500 mužov

a takmer poldruhatisícke ďalších zistia, že ju majú", napísala v doslove k novému vydaniu knihy po dvadsiatich  rokoch jej autorka Kveta Škvarková. Prvý raz táto "správa z obdobia umierania" vyšla v roku 1996, pomerne krátko po smrti jej manžela.

Najmä mnohoročným rozhlasovým poslucháčom je meno Kvety Škvarkovej veľmi dobre známe. Okrem iných rozhlasových aktivít bola predovšetkým vynikajúcou a nekompromisnou investigatívnou novinárkou. Vtedy sa zapísala medzi nemálo slovenských prozaikov, ale celkom výnimočne. Dokumentom o umieraní. 

V našej európskej kultúre zatvárame oči pred smrťou a ešte radšej sa vyhýbame čo i len zmienke o prežívaní kratšieho, či dlhotrvajúceho trápenia s nevyliečiteľnou chorobou pred "definitívou". Autori sa radšej venujú čitateľsky "príťažlivejšej" smrti v boji za národ, vieru alebo lásku. Taká smrť je síce patetická, ale svojím spôsobom hrdinská a krásna.

"Odvtedy, čo som knihu písala, ukončila rakovina život mnohým, mne blízkym ľuďom. Bojovali s ňou vytrvalo. hoci stále neviem dosť dobre pochopiť, čo boj s touto chorobou v podstate predstavuje, kto to tu bojuje. Pacient, či jeho blízki? A kto bojuje viac"? Pýta sa autorka, pretože jej poctivo napísaná próza vzdáva úctu aj blízkym ľuďom všetkých pacientov. S hlbokým ponorom do ich bolestí a s veľkou úctou. 

Možno to vyznie kruto, ale druhé vydanie vyšlo akoby pre ďalšie generácie blízkych. Veď po prvom vydaní Škvarkovej reportáže o umieraní niektorí ešte nežili a nemohli ani poznať svojich budúcich drahých, ktorí budú musieť prejsť s  rakovinou tam, odkiaľ sa nevracia. Otcovia, milenci, priatelia, spolužiaci, bratia...Aj preto je nové vydanie Škvarkovej knihy, ktorá sa niekomu môže zdať drsná až krutá, taká dôležitá.

Lebo boj s rakovinou, aj vďaka tejto knihe, znovu otvára aj otázku eutanázie s pacientovým súhlasom.

Istý, v súčasnosti europoslanec, ma kedysi v tejto súvislosti odbil proti otázkou::"vy by ste  tú injekciu smrti pacientovi pichli? 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TRNAVA

Trnavskí policajti zastrelili muža, ktorý mal šéfovať bankomatovej mafii

Obeťou policajnej streľby v obci Opoj je 42-ročný Ján Golis.

KOMENTÁRE

A toto vám ako napadlo, pani Nicholsonová?

Kým Pašku musela schladiť Laššáková, Nicholsonovú poslal do reality Galko.

TECH

Teoretická astrofyzika dosiahla truiumf, našli kilonovu

Ďalekohľady zachytili prvý optický náprotivok zdroja gravitačných vĺn.


Už ste čítali?