Keď muži plačú celú noc

Autor: Elena Antalová | 23.2.2017 o 0:00 | (upravené 23.2.2017 o 18:47) Karma článku: 3,50 | Prečítané:  254x

"Banálny príbeh rakoviny. Pribúda jej stále obrovským tempom, za rok zistia v Európe rakovinu prostaty 350 tisícom mužov, z ktorých vyše 80-tisíc zomrie. U  nás sa jej obeťou stane za rok asi 500 mužov

a takmer poldruhatisícke ďalších zistia, že ju majú", napísala v doslove k novému vydaniu knihy po dvadsiatich  rokoch jej autorka Kveta Škvarková. Prvý raz táto "správa z obdobia umierania" vyšla v roku 1996, pomerne krátko po smrti jej manžela.

Najmä mnohoročným rozhlasovým poslucháčom je meno Kvety Škvarkovej veľmi dobre známe. Okrem iných rozhlasových aktivít bola predovšetkým vynikajúcou a nekompromisnou investigatívnou novinárkou. Vtedy sa zapísala medzi nemálo slovenských prozaikov, ale celkom výnimočne. Dokumentom o umieraní. 

V našej európskej kultúre zatvárame oči pred smrťou a ešte radšej sa vyhýbame čo i len zmienke o prežívaní kratšieho, či dlhotrvajúceho trápenia s nevyliečiteľnou chorobou pred "definitívou". Autori sa radšej venujú čitateľsky "príťažlivejšej" smrti v boji za národ, vieru alebo lásku. Taká smrť je síce patetická, ale svojím spôsobom hrdinská a krásna.

"Odvtedy, čo som knihu písala, ukončila rakovina život mnohým, mne blízkym ľuďom. Bojovali s ňou vytrvalo. hoci stále neviem dosť dobre pochopiť, čo boj s touto chorobou v podstate predstavuje, kto to tu bojuje. Pacient, či jeho blízki? A kto bojuje viac"? Pýta sa autorka, pretože jej poctivo napísaná próza vzdáva úctu aj blízkym ľuďom všetkých pacientov. S hlbokým ponorom do ich bolestí a s veľkou úctou. 

Možno to vyznie kruto, ale druhé vydanie vyšlo akoby pre ďalšie generácie blízkych. Veď po prvom vydaní Škvarkovej reportáže o umieraní niektorí ešte nežili a nemohli ani poznať svojich budúcich drahých, ktorí budú musieť prejsť s  rakovinou tam, odkiaľ sa nevracia. Otcovia, milenci, priatelia, spolužiaci, bratia...Aj preto je nové vydanie Škvarkovej knihy, ktorá sa niekomu môže zdať drsná až krutá, taká dôležitá.

Lebo boj s rakovinou, aj vďaka tejto knihe, znovu otvára aj otázku eutanázie s pacientovým súhlasom.

Istý, v súčasnosti europoslanec, ma kedysi v tejto súvislosti odbil proti otázkou::"vy by ste  tú injekciu smrti pacientovi pichli? 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan vie, že vyhrá. Len musím prísť do Paríža, hovorí

Slovák má na čele bodovacej súťaže už prakticky nedostižný náskok.


Už ste čítali?