Masaryk, film, ktorý vás premôže

Autor: Elena Antalová | 31.3.2017 o 23:40 | (upravené 1.4.2017 o 21:32) Karma článku: 4,36 | Prečítané:  979x

Kto myslí, cíti a márne túži po lepšom  svete, toho sa film nielen o dôsledkoch rodových súvislostí, uložených v komplikovanej osobnosti Jana Masaryka, bytostne dotkne.

Postoj ústredného hrdinu k svetu aj  vlastnému bytiu, tak, ako ho koncipovali tvorcovia filmu, je na hrane znesiteľnosti ľudského údelu. Trýznivo ho sprevádza telesnosť s vedomím neobyčajného muža, ktorý permanentne prekračuje svoj tieň.

Jeho život je márnosť nad márnosť. Životné okolnosti ho nútia hrať postavu, po akej nikdy netúžil a ktorá je mu bytostne cudzia. Chcel sa stať klaviristom, ale musí byť diplomatom, politikom, veľvyslancom, ministrom a...mŕtvym mužom.

Láska k neveľkej krajine uprostred Európy je silnejšia a nekontrolovateľná tým, čomu sa zvykne vravieť zdravý rozum. Je to ľúbosť, no ako to už s ľúbosťou býva, plná jedu, a nijaký protijed nie je účinný.

Možno preto sa  filmový "život" Jana Masaryka začína v blázinci v roku 1937 (je to jeden z viacerých fiktívnych prvkov filmu, nikde totiž nie je zaznamenané, že by Jan Garrique Masaryk v psychiatrickom zriadení prežil čo i len deň).

Ale životu neujdeš, najmä ak si jediným synom medzinárodnej legendy. Tvoj otec bol Prezident zakladateľ a tvoj jediný brat, maliar Herbert, ktorý by bol mohol byť jeho pokračovateľom, je od roku 1915 mŕtvy (zomrel na týfus). Film však nie je hraný dokument, neočakávajte historickú dôslednosť, je to kvalitatívne výnimočná dráma života nešťastného umelca, ktorý sa musel stať politikom, aby napokon záhadne "odišiel". Pád z rímsy počas úteku pred  "akýmsi" prenasledovateľom bol pre komunistickú vládu Klementa Gottwalda prijateľnejší, ako dať ministra zahraničných vecí svojej vlády a syna prezidenta Masaryka, obesiť ako zradcu (Jan Masaryk mal otvorený konflikt so Stalinom). Vieme, ako skončil Janov nástupca Vladimír Clementis.

Masaryk je film, akých vzniká málo aj v Čechách, kde už majú sošky Oscarov s participáciou Slovákov (Obchod na korze napísal s režisérom Jánom Kadárom Slovák Ladislav Grosman a Jozef Kroner vytvoril "vraha" Brtka).

Na tvorbe filmu Masaryk sa zúčastnilo mnoho slovenských tvorcov, za všetkých, okrem známych hercov, skvelý kameraman Martin Štrba.

Herecky excelujú Karel Roden (Masaryk) a Oldřich Kaiser (Beneš).

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček šéfredaktorky

Plagiátor sa spoliehal na mlčanie univerzít. Tie prehovorili

Dankovo plagiátorstvo narazilo na hranice časti akadémie.

Prečo je dôležitý Ústavný súd

Ústavný súd: Uznávanému právnikovi Procházkovi to v politike nevyšlo

V Luxemburgu ho odmietli pre obavy o jeho integritu.


Už ste čítali?