Žuť neznamená žiť

Autor: Elena Antalová | 14.4.2017 o 23:15 | (upravené 14.4.2017 o 23:24) Karma článku: 3,24 | Prečítané:  529x

"Choď tam, nevedno kam, a prines to, nevedno čo..." je spola rozprávková a spola historická veta našich predkov, ktorí, rovnako ako my, sa nádejali  plnohodnotne žiť. Bezvýsledne.

A čo, ak sa začína rozsvecovať až dnes? Možno sme prišli na koniec slepej uličky a zistil sme, čo potrebujeme pre ďalší rozvoj.

Žeby vzdelanosť?

Aktuálny príklad:

Až na výnimky sa vieme pred Veľkou nocou kvalitne postarať o svoje telesné schránky, predovšetkým o žalúdky. Zabezpečenie jedla a pitia považujeme väčšinou za prvoradé naplnenie sviatkov a väčšina gazdiniek si dáva mimoriadne záležať aj na vkusnom stolovaní. Patrí to k sviatočným tradíciám. Aj dobrým jedlom a pitím sa vzájomne uctievame a súčasne dávame najavo výnimočnosť týchto dní. Tradícia nepustí.

Lenže žuť neznamená žiť.

Kresťania, a tých  je na Slovensku, aspoň papierovo, veľká väčšina, si pripomínajú umučenie a smrť príslušníka židovského národa spred dvetisíc rokov menom Ježiš.

Kresťanstvo neskôr, podľa vzoru Jeho hlásania lásky, "založil" Pavol z Tarsu, onen Šavel, pôvodne prenasledovateľ apoštolov, šíriacich Ježišove dobré správy (evanjeliá). Ich "osvietenie" vyvoláva predstavu nadpozemského, hoci v skutočnosti ide o prirodzený stav životnej jednoty s Bytím, s Jeho nesmiernym súcitením, nech si už o Ňom myslíme čokoľvek.

Zdá sa, že na konci slepej uličky začíname vnímať svetielko. Nie síce všetci, a nie rovnakou mierou , ale pánboh zaplať aj za to. Je načase. Hoci možno tí, čo včera nastriekali na čistú stenu domu vo Sv. Jure JUDE RAUS - ŽID PREČ, možno dnes kľačia v "božom hrobe" a drmolia čosi ako modlitbu k Tomu, ktorého včera očividne vyháňali.

Tradícia nepustí?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TRNAVA

Trnavskí policajti zastrelili muža, ktorý mal šéfovať bankomatovej mafii

Obeťou policajnej streľby v obci Opoj je 42-ročný Ján Golis.

KOMENTÁRE

A toto vám ako napadlo, pani Nicholsonová?

Kým Pašku musela schladiť Laššáková, Nicholsonovú poslal do reality Galko.

TECH

Teoretická astrofyzika dosiahla truiumf, našli kilonovu

Ďalekohľady zachytili prvý optický náprotivok zdroja gravitačných vĺn.


Už ste čítali?