Žuť neznamená žiť

Autor: Elena Antalová | 14.4.2017 o 23:15 | (upravené 14.4.2017 o 23:24) Karma článku: 3,24 | Prečítané:  582x

"Choď tam, nevedno kam, a prines to, nevedno čo..." je spola rozprávková a spola historická veta našich predkov, ktorí, rovnako ako my, sa nádejali  plnohodnotne žiť. Bezvýsledne.

A čo, ak sa začína rozsvecovať až dnes? Možno sme prišli na koniec slepej uličky a zistil sme, čo potrebujeme pre ďalší rozvoj.

Žeby vzdelanosť?

Aktuálny príklad:

Až na výnimky sa vieme pred Veľkou nocou kvalitne postarať o svoje telesné schránky, predovšetkým o žalúdky. Zabezpečenie jedla a pitia považujeme väčšinou za prvoradé naplnenie sviatkov a väčšina gazdiniek si dáva mimoriadne záležať aj na vkusnom stolovaní. Patrí to k sviatočným tradíciám. Aj dobrým jedlom a pitím sa vzájomne uctievame a súčasne dávame najavo výnimočnosť týchto dní. Tradícia nepustí.

Lenže žuť neznamená žiť.

Kresťania, a tých  je na Slovensku, aspoň papierovo, veľká väčšina, si pripomínajú umučenie a smrť príslušníka židovského národa spred dvetisíc rokov menom Ježiš.

Kresťanstvo neskôr, podľa vzoru Jeho hlásania lásky, "založil" Pavol z Tarsu, onen Šavel, pôvodne prenasledovateľ apoštolov, šíriacich Ježišove dobré správy (evanjeliá). Ich "osvietenie" vyvoláva predstavu nadpozemského, hoci v skutočnosti ide o prirodzený stav životnej jednoty s Bytím, s Jeho nesmiernym súcitením, nech si už o Ňom myslíme čokoľvek.

Zdá sa, že na konci slepej uličky začíname vnímať svetielko. Nie síce všetci, a nie rovnakou mierou , ale pánboh zaplať aj za to. Je načase. Hoci možno tí, čo včera nastriekali na čistú stenu domu vo Sv. Jure JUDE RAUS - ŽID PREČ, možno dnes kľačia v "božom hrobe" a drmolia čosi ako modlitbu k Tomu, ktorého včera očividne vyháňali.

Tradícia nepustí?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?