Od Štěpána k Bugárovi

Autor: Elena Antalová | 21.4.2017 o 10:00 | (upravené 23.4.2017 o 12:24) Karma článku: 14,47 | Prečítané:  6864x

"Republiku si rozvracet nedáme" vysvetľoval vedúci tajomník MV KSČ v Prahe Miroslav Štěpán 21.8. 1988 krutý zásah proti študentom. "Nechceme dialog s lidmi, kteří nám říkají abychom odešli", vyjadril sa mesiac pred 17. novembrom.

Tesne po ňom dodal "15 - ti leté děti nebudou rozhodovat...", na čo ho už hnali do minulosti robotníci ČKD Praha.

Pre tých, ktorí netušia: Súdruh Štěpán bol (pravdepodobne) po tzv.Zamatovej revolúcii jediný odsúdený komunistický funkcionár (za brutálny zásah proti študentskej demonštrácii l7. novembra 1989). Po skrátenom pobyte v base začal podnikať v ekonomickom poradenstve.

"Korupciu na ulici s takýmito protestmi nevyriešime", odpovedal podpredseda parlamentu Béla Bugár na otázku v ankete SME, čo hovorí na požiadavku organizátorov, aby odstúpil minister vnútra Kaliňák, policajný šéf Gašpar a špeciálny prokurátor Kováčik a pokračoval: "Môže to byť nápomocné, ale nemyslím si, že ulica má určiť, kto má odstúpiť, a kto  nie".

Prepáčte, pán Bugár, aj ja som ulica, zúčastnila som sa na tom mohutnom, slušnom proteste 18. apríla, o ktorom sa Váš kolega Hrnko takto posmešne vyjadril "Deti by nikto  nemal zaťahovať do veľkej politiky". Dávno nie som dieťa a s radosťou konštatujem, že tie "deti" majú už dnes podstatne viac vedomostí a sú rozhľadenejšie ako zmätení  a zneužívaní voliči vládnych strán.

Sledovala som Váš politický život (MKDH, SMK, Most - Híd), vrátane smutnosmiešneho "kamarátšaftu" s Dankom. Pár chvíľ som sa nechala "opíjať rožkom" ukončenia roky umelo živených nepriateľských slovensko-maďarských vzťahov (sadanie do "tankoch", atď.). Už som precitla.

Teší ma účasť starších a starých občanov, ktorí sa radi pridali k "deťom" z ulice, na ktorej ste aj Vy s nami neraz protestovali proti praktikám, ktoré dnes, žiaľ, obhajujete..

Pre tých, ktorí pozabudli a ozývajú sa alebo sú príliš mladí: Štěpán bol aj  náčelníkom pražských ľudových milícii a tak ako už 21. 8., tak aj. 28. 10. 1988 nechal rozohnať, "kropiť" a zatýkať demonštrantov. Rok 1988 je správne uvedený,  E.A. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Rok zmien: Kaliňák, Vaľová aj Kočner. Padali symboly moci

Aké boli najzásadnejšie udalosti od vraždy Jána Kuciaka.

ŠPORT

Hapal prekvapil, Slováci vyhrali rozdielom triedy

Novému trénerovi národného tímu Pavlovi Hapalovi premiéra vyšla.


Už ste čítali?