O nepotrestanom plukovníkovi a nostalgickom kapitánovi

Autor: Elena Antalová | 29.6.2017 o 8:30 | Karma článku: 8,66 | Prečítané:  1334x

V decembri 2012 zomrel vo veku 96 rokov nikdy nepotrestaný agent NkVD a dôstojník vojenskej spravodajskej služby OBZ, oddaný lokaj stalinistov, neskôr sudca a prokurátor, plk.Karel Vaš.  

ČT 2 odvysielala polo hraný dokument Vrahom z povolania historika Pavla Palečka a režiséra Jana Bělohlavého, v ktorom pred smrťou v roku 2012 hovoril aj pravdou nepobozkaný vrah Karel Vaš.

Najskôr likvidoval svojich  spolubojovníkov aj v blízkosti Ludvíka Svobodu, a vzácne spolupracoval s Viliamom Šalgovičom (áno, s tým "našim", do roku 1989 predchodcom aj Andreja Danka). Vaš mal, okrem iného, nepriamy podiel na masakri nemeckých civilistov z Postoloprtov, ktorých bolo desaťnásobne viac ako odvlečených a zavraždených ľudí v Lidiciach. Po komunistickom puči v roku 1948 sa v dvoj úlohe prokurátora a sudcu podieľal na politických procesoch (na smrť obesením odsúdil aj generála Heliodora Píku) a bol hlavným likvidátorom elitných dôstojníkov čs. armády. Vždy sa striktne riadil rozkazmi z Moskvy.

V roku 2002 označili súdy jeho činy za premlčané.

Ľutoval niečo z toho, čo vykonal? Podľa jeho osemhodinovej výpovede pred filmármi iba to, že jeho zásluhy neboli spravodlivo docenené a českí prezidenti ho nepovýšili na generála.

Film by si mohol pozrieť aj náš súčasný druhý najvyšší ústavný činiteľ, ktorý za peniaze daňových poplatníkov alebo EÚ vycestoval do Južnej Kórey podľahnúť nostalgii po ostnatých drôtoch, na budovaní ktorých sa podieľal aj jeho predchodca spred 28 rokov, komunistický vrah Viliam Šalgovič.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?