Zázraky sa dejú každý deň

Autor: Elena Antalová | 18.7.2017 o 7:30 | Karma článku: 4,45 | Prečítané:  551x

Garsónkou sa rozburácali veľké bubny z Beethovenovej symfónie. Aj v lepších dňoch, ako je tento, sa pri nich zakaždým od ľaku mykne. Prečo neprotestovala, keď jej vnuk vložil do mobilu práve tento nádherný rachot?

Lenže dnes, keď sa jej "podarilo" vybieliť z počítača poviedkový rukopis, naľahko vybehla do dažďa a po návrate strčila studené nohy do lavóra s teplou vodou, a vtedy sa načiahla za zvukom bubnov, a...lavórová labilita urobila svoje! Mobil síce chňapla, ale nohy razom vyleteli do priestoru a vzápätí ležala na mokrej zemi medzi pračkou a vaňou. Mobil tvrdohlavo zvierala medzi krkom a boľavým ramenom, z nosa jej crčala krv a len s vypätím síl prerušila bubny: - Haló.- dusila sa. -Za všetko môže Beethoven,- s námahou dodala.

-Kačka, pravdaže,- už v miernom bezvedomí začula milovaný mužský hlas. -Dievča, ty si samý fórik! Som rád!

Ak by bola v tej chvíli príčetná, určite by hlas prekvapil. V hlave však trčali už len franforce obrázkov, kamsi sa strácala. Pokúsila sa doplaziť do chodbičky k vchodovým dverám, ale nešlo to. Mala pocit, že kožu po celom tele má napnutú na prasknutie.

-Vyskočím z kože, panebože...-bol jej posledný myšlienkový záblesk.

-Katka, ty si aj po rokoch samý humor,- dôverným tykaním jej dodával odvahu hlas. -Ale ak chceš, skáč!

Vyskočila. aspoň sa jej tak videlo.

Visela kdesi medzi čínskou ružou a lustrom a bolo jej odrazu veľmi príjemne. Aspoň dovtedy, kým nezazrela tú premočenú ženskú na dlážke. Kohosi jej veľmi pripomínala. Tým sa teraz nebude zaoberať, prikázal si a novú situáciu zrejme pochopil aj Hlas, lebo v priestore celkom jasne začula -Katka, i tu? To som ja, Laco...Kde teraz bývaš, Katka?

To keby vedela! Kde býva? Pláva pod plafónom svojej garsónky, a ani náhodou ju netrápi silná vrstva prachu na hornej doske knižnice, čo by ju inokedy dohnalo do  zúrivosti Ale ak sa jej toto všetko nesníva, deje sa s ňou niečo, čomu málokto uverí. To pokrútené telo na podlahe patrí jej! Osemdesiat kíl čistej váhy! Znamená to, že je mŕtva a práve zažíva odlet svojho...Čoho vlastne? Astrálneho tela? Kam?

Necítila nijaký strach a okamžite pocítila láskavú energiu, čo nemohla vyžarovať z nikoho iného, len z lyžiarskeho inštruktora Laca, jej prvej lásky, ktorého spoznala pred...Kedyže to bolo? panebože, ten čas...Aký čas? Čo je to "čas"?

Drevenička na Liptove. Čaj a placky, dráždivá vôňa cesnaku a majoránu v nose. Neboli cédečka, počítače, mobily, ľudia si ešte písali listy a keď chceli telefonovať, vybrali sa na poštový úrad. Autá prešli po meste tri za pol hodiny, lepší svetrík ste dostali len v predajni zvanej Tuzex za papieriky, ktoré sa volali bony a bolo ich treba vykúpiť peniazmi, čo sa volali koruny.

Bez problémov a bez plaveckých štýlov preplávala všetky garsónky nad tou svojou, usmievala sa na nereagujúcich susedov, pozdravila prebúdzajúce sa netopiere pod strechou paneláka a ocitla sa na zasneženom svahu.

Spolužiaci sa viac či menej úspešne valia dole brehom, dievčatá pištia, chalani imitujú majstrov sveta v zjazde. Ona nevie spustiť zrak z vysokoškoláka Laca, čo vie vo svojej chatke bleskove nastrúhať zemiaky a o chvíľu z nich vyčarovať haruľu ako od mamy. Ona zaparuje čaj a v bruchu jej lietajú včielky blaženosti a strachu. Laco ju bozkáva na ucho a ona sa trošku hanbí, a je blažená ako nikdy.

Doteraz opatruje parte o jeho predčasnej smrti. Letel na preteky do Álp. Týždeň pred svadbou...Jeho telo  nikdy nenašli.

Ju našli policajti, ako ľudia zvyknú vravieť "päť minút pre dvanástou". Vďaka informácii neznámeho muža o jej telefónnom čísle.

Nejaký Ladislav Dušička.

Počítač otvorila po mesiacoch, po návrate z liečenia. Za oknom si vyznával lásku párik drozdov, pod strechou usilovne pracoval na vlaňajšom zdevastovanom hniezde lastovičí pár.

Dokrivkala k počítaču a otvorila ho, Len sa s ním bezcieľne nanovo zoznamovala, a s úžasom pozorovala naskakujúce písmená stratených poviedok. Boli tam. Všetky.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?