Mrázik prišiel z Kremľa

Autor: Elena Antalová | 24.12.2017 o 12:30 | Karma článku: 2,24 | Prečítané:  555x

Názov nesúvisí s knihou právnika, politika a politológa, signatára Charty 77 a spolužiaka Michaila Gorbačova z Lomonosovovej univerzity v Moskve Zdeňka Mlynářa Mráz přichází z Kremlu.

"Vyrástla štíhla jedlička, už čas nad ňou letí. O nej je táto pesnička, počúvajte, deti. Cez zimu hora nežije, len jedlička si bdie, mrázik ju snehom pokryje, cez horu keď ide", spieva vo filme bielobradý deduško Mrázik. Jeho predstaviteľ sa dostal do filmu režiséra Roua na základe každoročného účinkovania  v úlohe Deda Mráza na Nový rok v Kremli. Herec a nositeľ Stalinovej ceny z roku 1950 Alexandr Chvylja (1905 - 1976) bol členom KSSZ od roku 1955,  stal sa zaslúžilým a neskôr národným umelcom, plus nositeľom ďalších ocenení, spoľahlivý súdruh, ktorý by nevynášal z Kremľa novoročné tajomstvá.

Pôvodne sa volal po švédskych rodičoch Bressen, ale už ako študent herectva používal nové meno. Nastúpil do divadla v Charkove, kde si ho vyhliadol režisér Dovženko najskôr do filmu Ivan, neskôr, koncom tridsiatych rokov do filmu Ščors. Odvtedy sa Chvylja venoval už len filmovému herectvu.

Z takmer stovky filmov, v ktorých účinkoval, poznáme preferovanú snímku Ako sa kalila oceľ, Kubánski kozáci (o rozradostnených kolchozníkoch, z roka na rok zvyšujúcich výnosy), ale aj Pätnásťročného kapitána a Briliantovú ruku. Víťazí, samozrejme, Mrázik, hoci dabing pesničku o jedličke "upravuje": V ruskej verzii spieva Mrázik o smrečku, a to aj napriek tomu, že vo filme vidíme borovice.

Zvykli sme si.Tak, ako nás učili vymeniť Ježiška za Deda Mráza.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček šéfredaktorky

Plagiátor sa spoliehal na mlčanie univerzít. Tie prehovorili

Dankovo plagiátorstvo narazilo na hranice časti akadémie.

Prečo je dôležitý Ústavný súd

Ústavný súd: Uznávanému právnikovi Procházkovi to v politike nevyšlo

V Luxemburgu ho odmietli pre obavy o jeho integritu.


Už ste čítali?