Je lepšie trpieť, ako necítiť nič

Autor: Elena Antalová | 14.2.2018 o 9:00 | Karma článku: 2,69 | Prečítané:  696x

Niektorí rozpačití diváci odchádzajú z nového filmu Daj mi svoje meno, v ktorom hlavný hrdina Ellio trpí, keď zisťuje, že je zaľúbený do mladého muža.

Prvý film o homosexuáloch vraj má 122 rokov, keď ho v roku 1896 nakrútil Thomas Alva Edison. Podrobnosti  nie sú známe, ale prvý vášnivý bozk dvoch mužov  sa odohral v skvelom filme SERŽANT z roku 1968. Hereckým iniciátorom bozku bol Rod Steiger režisérom John Flynn.

Rodney Stephen Steiger (14. 4. 1925 -9. 6. 2002) bol americký herec, na ktorého si Slováci asi najskôr spomenú ako na obávaného mafióza Vincenza Fortelliho v jednej z posledných častí obľúbeného seriálu Colombo pod názvom Čudní spojenci ( 1995 ). Ako vyplýva z názvu, vďaka "spojenectvu" s Fortellim Colombo "ušil" na vraha búdu.

Rod Steiger predstavoval v roku 1970 aj Napoleona vo filme Waterloo, v roku 1977 vyytvoril na plátne postavu Piláta v Ježišovi z Nazaretu a v roku 1998 účinkoval dokonca v Simpsonovcoch.

Steiger získal Oscara v roku 1967 za mužský herecký výkon v hlavnej úlohe filmu V ŽIARI NOCI. Vytvoril v ňom rasistického šerifa, ktorého partnerom počas vyšetrovania vraždy sa zhodou náhod stane vzdelaný černošský detektív v podaní Sydney Poitiera.

V čase vzniku filmu bola takto zvládnutá téma v USA ešte viac menej tabuizovaná (čierny intelektuál a biely vidiecky policajt nájdu napokon spoločnú reč a dobrý vzťah). Nečudo, že v roku 1968 prijal Steiger úlohu prvého seržanta pluku, drsniaka Callana, s jeho platonickým homosexuálnym vzťahom k mladému vojakovi.

Je lepšie trpieť, ako necítiť nič?

Sú u nás kvalitné filmy o prijímaní inakosti potrebné?

V čase, keď pohľad našej spoločnosti na inakosť je stále absurdne zaostalý a riešenie kompetentnými v nedohľadne, asi áno.

Lenže kto je tu vlastne kompetentný a kto kompetencie zneužíva na podstatne menej dôležité aktivity?

Samozrejme, menej dôležité pre občanov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Fica obvinili. Už sa tu nehráme geometriu pri hajlovaní

Fico sa do Rómov nepustil prvýkrát.

Stĺpček šéfredaktorky

Fico dostal certifikát extrémistu

Do volieb si Fico vymyslí nejaký slogan o tom, proti komu stavia hrádzu s fašistami.


Už ste čítali?