Upravená Baba z ľadu pôsobila trápne

Autor: Elena Antalová | 6.4.2018 o 8:00 | Karma článku: 5,70 | Prečítané:  1956x

Aj výhovorky, že film by sa inak nebol mohol na Veľkonočný pondelok objaviť v hlavnom vysielaní. Ak sa cenzorom nepozdávala čiastočná nahota hlavných hrdinov, mohli pre slovenskú televíznu premiéru filmu vybrať iný čas.

Takže hlboko narušené rodinné vzťahy a ich sledovanie mladými hercami vo filme, aj mladistvými  divákmi pred obrazovkou, bolo zrejme v poriadku, nech si deti na zdeformované vzťahy zvykajú! Lebo predovšetkým o nich je Baba z ľadu!

Vdova Hana (Zuzana Kronerová za jej stvárnenie získala Českého leva) sa snaží udržať bunku zvanú rodina pokope aj za cenu vlastného seba ničenia. Synovia (Václav Neužil, Marek Daniel) a nevesty (Petra Špalková) ale najmä Věra (Táňa Vilhelmová).sú spokojné najmä s pravidelnými a výborne pripravenými nedeľnými obedmi. Okrem nich je matka a svokra "používaná" ako opatrovateľka detí, slúžka, údržbárka chátrajúceho domu, opravárka, šoférka. Skrátka vždy v pohotovosti a s úsmevom. Nevesty, synovia aj vnúčatá považujú jej tichú oddanosť za samozrejmosť.

Až kým zhodou (mierne vykonštruovaných) okolností nezachráni z ľadovej vody v prítomnosti vnuka Ivánka istého "ľadového muža" Bróňu a nezačne sa otvárať svojej túžbe po slobode ... Kuriózne síce pôsobí jeho životný štýl, ale na ten si Hana, a  najmä Ivánek nadšene zvykajú.

Ľadová voda, do ktorej Hana po Bróňovom boku pravidelne vstupuje, jej napokon zmení život. Hoci happy and v partnerstve s Bróňom (tiež Český lev pre Pavla Nového) sa nekoná, Hana konečne, nikým neovládaná, k nikomu násilím nepripútavaná, nachádza vnútornú slobodu a rozhodnosť byť aj v budúcnosti sama sebou. Akoby očistená vodou nachádza dlho hľadaný vnútorný pokoj.

Scenár filmu Baba z ľadu je dielom Bohdana Slámu, ktorý film aj režíroval a ktorého tiež ocenili.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Rok zmien: Kaliňák, Vaľová aj Kočner. Padali symboly moci

Aké boli najzásadnejšie udalosti od vraždy Jána Kuciaka.

ŠPORT

Hapal prekvapil, Slováci vyhrali rozdielom triedy

Novému trénerovi národného tímu Pavlovi Hapalovi premiéra vyšla.


Už ste čítali?