Slovenskí filmoví tvorcovia preferujú nielen filmovú pravdu

Autor: Elena Antalová | 11.4.2018 o 7:00 | (upravené 11.4.2018 o 9:49) Karma článku: 3,77 | Prečítané:  702x

Miesto Stará tržnica, sobota 7.apríla, akcia Galaprogram pri príležitosti odovzdávania ocenení najlepším filmom a tvorcom slovenského filmu Slnko v sieti.

Traja na scéne. Režisér - legenda pán Juraj Jakubisko odovzdáva Slnko v sieti pánovi Petrovi Bebjakovi, režisérovi víťazného filmu Čiara a moderátorka večera, pani Adela Vinczeová, ktorej kvality diváci ocenili prednedávnom  nielen najvyšším počtom hlasov v kategórii moderátor, ale aj hlavnou cenou  Absolútny OTO.

Napriek peknej príležitosti napätá atmosféra.

Prevaha zúčastnených povolaných, a zatiaľ povolených umelcov so známymi odznakmi, zopár vyvolených a vyvolaných úradníkov bez nich. (Ministerka kultúry a riaditeľ RTVS absentovali).

Hovorí ocenený režisér Bebjak: "Mali by byť (odznaky) všade. Nemali by sme si ich dávať dole. Aby sme si zapamätali, že ľudia, ktorí hľadajú pravdu, ju hľadajú za cenu svojho života".

Juraj Jakubisko relatívne od veci:"Všetci tu hovoria niečo o slušnom Slovensku, ale ja by som bol rád, keby sa tu demonštrovalo za slušné podmienky pre slovenský film":.

Iba pár slov, majstre. Slovensko je v týchto chvíľach trošku iná krajina, ako bola vtedy, keď ste ju opúšťali. Odohral sa v nej doteraz neprežitý, strašidelný príbeh. Aj vnímavých  filmových a televíznych tvorcov zaujíma vyšetrenie prípadu vraždy dvoch nadaných mladých ľudí, archeologičky a investigatívneho novinára. Volali sa Martina Kušnírová a Ján Kuciak. Preto nielen na  odovzdávaní cien Slnko v sieti, ale pravidelne na námestiach aj oni žiadajú poriadok v zemi, v ktorej žijú. Podľa Vás hovoria "niečo" o slušnom Slovensku. Dvojnásobná vražda nie je "niečo", čo si len tak, medzi rečou, dvaja povedia a idú ďalej., ako by sa nič nestalo. Chcú slušný život v slušnom štáte so slušnou vládou, parlamentom, justíciou a políciou, ktoré ho budú garantovať. Ak sa už nebudú báť o životy, bude čas na demonštráciu za dobré filmy a umenie vôbec.

"Problém je v tom", znepokojene hovorí pani moderátorka,"že si každý myslí, že je slušný a správny, len by to mal asi niekto určiť".

Len to už nie, pani Vinczeová. Boli tu takí, ktorí určovali. Fašisti aj komunisti Kto má ísť do plynu a kto do gulagu.

Ale históriu oboch totalít zrejme najlepšie vysvetlia Kotleba a Blaha.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček šéfredaktorky

Plagiátor sa spoliehal na mlčanie univerzít. Tie prehovorili

Dankovo plagiátorstvo narazilo na hranice časti akadémie.

Prečo je dôležitý Ústavný súd

Ústavný súd: Uznávanému právnikovi Procházkovi to v politike nevyšlo

V Luxemburgu ho odmietli pre obavy o jeho integritu.


Už ste čítali?