"Brat" mohol byť ideálnym ministrom kultúry

Autor: Elena Antalová | 27.4.2018 o 18:00 | Karma článku: 4,24 | Prečítané:  1296x

Tak to sme sa až kam dostali, slovenský bulvár?! V najčítanejšom denníku vyšli v stredu takéto titulky: Brat poslankyne zahynul (titulná strana). Tragická nehoda Krištúfkovej brata (dvojstrana v strede).

Všestranný kultúrny tvorca, špičkový umelec a filozof, filmár a spisovateľ Peter Krištúfek zahynul v pondelok v autobuse pri Badíne vďaka čejsi nepozornosti, spolu so spolucestujúcou 29 ročnou Andreou z Banskej Bystrice.

Ten, kto pozná zo slovenského umenia a kultúry dve - tri mená, si to možno ani nevšimne. O smrti človeka, ktorý by bol býval aj dobrým slovenským ministrom kultúry, sa dozvedá ako o "bratovi" poslankyne  za stranu, ktorej zmysel aj rozhľadenejším ľuďom stále akosi uniká. Krištúfkov odchod okrem jeho najbližších zasiahol prinajmenšom tých, ktorí si ctili aj Deža Ursínyho, lebo o ňom a s jeho hudbou nakrútil film Momentky (2008). A možno aj divákov filmovej drámy Viditeľný svet, ktorú nakrútil v hlavnej úlohe s Ivanom Trojanom..

Peter Krištúfek (1973) vyštudoval réžiu na VŠMU a okrem spomínaného nakrútil podľa scenára svojej mamy Zory Krištúfkovej tv film Dlhá krátka noc a asi 20 autorských,  veľmi pozoruhodných, filmových  dokumentov.

Pre tých, ktorí by sa chceli zoznámiť s jeho knižnou tvorbou, spomeňme Šepkára, nominovaného na cenu Prix de livree Européen, Mimo času, Blížencov a protinožcov, Päť x päť, sprievodcu dejinami  Deň hluchého, Atlas zabúdania, Desatoro, Ema a smrtihlav (mal už hotový scenár aj na rovnomenný film). Poslednou knihou, ktorá by aj na Slovenku mohla byť trhákom je Krištúfkova biografia jeho priateľa Kornela Foldváriho O sebe.

Takže ďaleko siaha zvlčilosť tých, ktorí potrebujú zvyšovať čítanosť novín poukazom na osobu, ktorej životné peripetie by mohli prilákať čo naviac zvedavcov... Na čo vlastne? V súvislosti s odchodom vzácneho človeka sú klebety, ktoré sa ho vlastne ani netýkajú, nevkusné a trápne.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Novinár Hanus: Keď som zistil, že som sa v kauze Cervanová mýlil, nemohol som spať

Niektoré katolícke média neinformovali o kauze Bezák, lebo sa rozhodli, že budú láskavé, aby neznepokovali čitateľov, vraví MARTIN HANUS.

TECH

Ako si vybrať najlepší fotoaparát podľa toho, čo chcete fotiť

Od lacných kompaktov až po drahú zrkadlovku.


Už ste čítali?