"Po Varlamovej ulici cesta k chrámu nevedie..."

Autor: Elena Antalová | 4.5.2018 o 14:20 | (upravené 4.5.2018 o 14:25) Karma článku: 2,27 | Prečítané:  427x

odpovedá na otázku starenky, kade vedie cesta do chrámu Bohorodičky, dcéra umučených rodičov Khethi Baratheliová, ktorá si na živobytie zarába svadobnými tortami pre zbohatlíkov a príživníkov.

Starká: "Že nie? Tak načo je taká cesta, čo nevedie k chrámu"?

 V gruzínskej MIngrelii niekto vykopal z hrobu miestneho hodnostára Varlama Avaridzeho a umiestnil ho príbuzným na verandu,

Podobenstvo o krutom mestskom starostovi, ktorý ani po smrti nenašiel v hrobe pokoj, nakrútil pod názvom POKÁNIE v roku 1984 režisér Tengiz Abuladze. Titulnú postavu Varlama Avaridzeho stvoril z rysov viacerých svetových diktátorov 20.storočia. 

Varlamova "slávna" veta vo filme znela: "Naša úloha je ťažká. Ale pre nás nie je nič nemožné. Ak budeme naozaj chcieť, chytíme čiernu mačku v tmavej miestnosti, aj keď tam nikdy nebola". Postavu šialeného Varlama vo filme vytvoril Avthandi Macharadze.

Film by asi nikdy nevznikol bez podpory vtedajšieho prvého tajomníka KS Gruzínska Eduarda Śevarnadzeho, ktorý sa neskôr vo funkcii ministra zahraničia SSSR, spolu s Michailom Gorbačovom, zaslúžil o koniec sovietskej nadvlády v Strednej Európe.

Diktátorov vnuk Tornike po spoznaní dedovej hrôzovládnej minulosti spácha samovraždu.  Varlamovu  mŕtvolu napokon jeho syn Abel zhodí z útesu krkavcom...

Film bol do roku 1987 zakázaný, ale keď na filmovom festivale v Cannes získal takmer všetky ceny, nemohli ho sovietski súdruhovia cenzori do Európy, vrátane Československa, nepustiť.

V Bratislave na vstupenky stáli fronty...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček šéfredaktorky

Plagiátor sa spoliehal na mlčanie univerzít. Tie prehovorili

Dankovo plagiátorstvo narazilo na hranice časti akadémie.

Prečo je dôležitý Ústavný súd

Ústavný súd: Uznávanému právnikovi Procházkovi to v politike nevyšlo

V Luxemburgu ho odmietli pre obavy o jeho integritu.


Už ste čítali?