13. komnata Milana Markoviča v Českej televízii

Autor: Elena Antalová | 15.10.2018 o 17:00 | (upravené 15.10.2018 o 22:48) Karma článku: 7,39 | Prečítané:  2813x

Máme krátku pamäť v politike aj v zábave. Milan Markovič, na ktorého televízne Večery sa kedysi tešievali milióny televíznych divákov, oslávil v júli 75 rokov. Jeho 13.komnatu uviedla na obrazovku prvého programu v piatok ČT.

Tým, ktorí pozabudli: Milan Markovič s umeleckým životom bohatým ako máloktorý herec, humorista, spisovateľ a moderátor, sa stal na Slovensku personou non grata pre pravidelne uvádzanú politickú satiru. Takže postarší si ho pamätajú najmä z Radošinského divadla ako Uhorčíka z Jááánošíka alebo Vyšívačku z Alžbety Hroznej. Alebo z rozhlasových Variácií, Pod pyramídou a iných programov.

V českej aj slovenskej spoločnosti je všeličo zhnité, no v televízii ako by bolo jedno, čo v oblasti zábavy "vyložia" na obrazovku. Ak sa divákovi nepáči dvakrát za sebou "idúca" repríza programu, nech si prepína, ak má na čo. Preto mnohí preferujú dokumenty a zábavné programy s poučením, na Slovensku napríklad Dobre vedieť alebo Záhady tela.

 V Česku "sa" podľa diváckeho ohlasu a oficiálnych ocenení považuje za najlepšiu tv zábavu talkshow Jana Krausa a Všechnopárty.

Jedinečnou ukážkou bola napríklad Všechnopárty s Jaroslavom Duškom, Ivanom Trojanom, a mladším Mádlom, s ich typickým intelektuálnym humorom. Nie je pravdaže polopatistický, ale v Semafore, kde program pravidelne nakrúcajú, reagovali diváci oslobodzujúcim smiechom. Život nie je len o rezni a pive, ale mal by byť aj o radosti a kvalitnej zábave. Aj televíznej.

Na Slovensku to akosi ide dolu vodou. Zabehané tváre, zastarané vtipy a opakované zážitky zabávačov. Ako by sme všetci boli adolescenti bez názoru a pamäte, jačiaci od radosti nad pobehovaním a vyrevovaním kuchárov a spokojným Juniorom v programe "Moja mama varí lepšie ako tvoja" alebo milovníci Inkognita, tešiaci sa z "podsukňových" a  iných "zábavných" rečí, nehodných ani talentu prítomných rozprávačov. Ak sa tešíme na Ministrov a Sedmičku, je to z trochu iného dôvodu. Bývalý premiér by však po ich odvysielaní mal aj s ochrankou radšej chodiť po kanáloch.

Kde sa podela skvele pripravená zábava s Milanom Markovičom? Stále by totiž zniesla najvyššie hodnotenie.

Ozaj, kde sú všetci, ktorí ho odpísali?

Mimochodom, Markovič je PhDr.Titul získal na Filozofickej fakulte UK v Bratislave v roku 1980 (k nahliadnutiu).

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Rok zmien: Kaliňák, Vaľová aj Kočner. Padali symboly moci

Aké boli najzásadnejšie udalosti od vraždy Jána Kuciaka.

ŠPORT

Hapal prekvapil, Slováci vyhrali rozdielom triedy

Novému trénerovi národného tímu Pavlovi Hapalovi premiéra vyšla.


Už ste čítali?