Vianočné oblátky Pavly Kováčovej

Autor: Elena Antalová | 19.12.2018 o 6:00 | Karma článku: 1,05 | Prečítané:  277x

Po úspechu na Festivale pôvodnej slovenskej rozhlasovej hry v Piešťanoch 1975, na ktorom hlavnú cenu v mládežníckej kategórii získala jej hra Brat Čolo, sa pani Pavla Kováčová pustila do práce na dramatizácii Kukučínovej poviedky

ktorú Vianoce čo Vianoce od roku 1977 uvádza Slovenská televízia. Bude to tak aj v tomto roku na Štedrý deň o 16.00 na Jednotke. V anotácii k programu uvádzajú, že je to film o zvykoch a obyčajoch našich predkov v období od Ondreja po Vianoce. Pretože na Slovensku sa na autorov, ale najmä autorky veľmi rado zabúda, na pani Kováčovú, ktorá odišla nielen z Martina, ale aj z tohto sveta 11.apríla 2014, zabudli aj redaktori TVmax v článku o spomínanom "každovianočnom" programe.

Pavla, vtedy Kahoferová, narodená v Ľubľani, začínala v SĽUKu a v čase sľukárskych počiatkov sa zoznámila s muzikantom Kováčom a čoskoro sa zobrali.

Mali spolu tri deti. Ivku (zapísanú ako Janu, v tom čase matrikárka Ivanu zapísať odmietla), Tulku (Martu, Mar-tulu) a Martina.

Rozhodli sa bývať v Martine, pani  Kováčová sa neskôr zamestnala v Matici slovenskej a začala autorsky tvoriť. Je autorkou mnohých kníh pre deti a mládež (aj Danka z Gaštanového nábrežia), ale najmä úspešných rozhlasových hier (17). Doteraz rezonuje napríklad jej Pohyb hniezda a mnohé ďalšie. No Slovenská televízia by bez Kukučínových, Kováčovej a Ťapákových Vianočných oblátok bola bývala ťažko prežívala v časoch tzv. zimných sviatkov počas socializmu, keď nemohla ponúkať náboženské príspevky. Takže Dušan Tarageľ ako dedinský učiteľ nahrádzal Ježiška a krásnu, mladú Evu Večerovú zrejme ponúkli namiesto Panenky Márie. A teraz sa budú hodiť súčasným ideológom z ŠPÚ a prinajmenej dvom ministerstvám (školstva a kultúry) v rámci zavádzania folkloristiky ako nepovinného predmetu (čiže drevo do lesa), lebo medveď!

Režisér Martin Ťapák, ako spomenula Eva Večerová, "miloval zemitosť, prírodu, človečenstvo a preto sú jeho filmy také nádherné". Áno. Ale milovala ich aj skromná a pokorná autorka scenára Pavla Kováčová.

Mimochodom,  narodila sa 10. decembra, ako jej vzácny priateľ Milan Rúfus, s ktorým, aj s jeho manželkou a dcérkou Zuzankou, sa vďačne stretávala.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček šéfredaktorky

Plagiátor sa spoliehal na mlčanie univerzít. Tie prehovorili

Dankovo plagiátorstvo narazilo na hranice časti akadémie.

Prečo je dôležitý Ústavný súd

Ústavný súd: Uznávanému právnikovi Procházkovi to v politike nevyšlo

V Luxemburgu ho odmietli pre obavy o jeho integritu.


Už ste čítali?